Kriminalisté Břeclavskému deníku Rovnost sdělili, že v některých případech byl postup viníků stejný, v dalších se ale lišil. „Podle doposud zjištěných informací a podle způsobu provedení se spíše přikláníme k variantě, že se vloupání dopouštějí skupinky různých pachatelů a ani nevylučujeme, že se může jednat o nájezdy ze zahraničí," uvedla mluvčí policistů v břeclavském regionu Kamila Haraštová.

Za jeden z posledních víkendů zloději způsobili škodu přesahující tři sta tisíc korun. Největší ztrátu utrpěli cizinci, kteří zaparkovali před jedním z hustopečských hotelů. Přišli o předváděcí stany a potřeby na chovatelskou výstavu. Hodnota? Čtvrt milionu korun.

Počet letos vykradených aut se zastavil na pětapadesáti. Loňská statistika jich udává 179. „Pokud pachatel zahlédne na sedadlech tašku, peněženku, fotoaparát, notebook či další hodnotné věci, stačí pouze několik vteřin a cennost změní majitele," poznamenala mluvčí.

Předcházet problému se snaží například čtyřiadvacetiletý řidič Pavel Vích. Tvrdí, že dosud úspěšně. „Cenné věci jako třeba peněženku, mobil, notebook nenechávám v autě nikdy," řekl.

Zvýšené množství vykradených aut postihlo majitele na Břeclavsku po delší době. Klidnější období začalo v úvodu loňského roku, policisté totiž krátce před tím zadrželi členy organizované skupiny, která se na auta zaměřovala.

Možným škodám je nutné předcházet především v turistické sezoně, kdy Mikulovsko nebo Lednicko-valtický areál křižují stovky tisíc turistů. Řada z nich je pro zloděje vítaným cílem.

Podle Jitky Sobotkové z městské společnosti Mikulovská rozvojová – organizace starající se o propagaci či pořádající kulturní akce – dokáže vykradené auto zkazit do té doby podařený výlet. „Taková věc nedělá dobrou reklamu, ale stát se může kdekoliv. Je jen na lidech, aby cennosti v autech nenechávali," upozornila Sobotková.