Nezvaná návštěva překvapila majitele chaty v břeclavské zahrádkářské kolonii U Letiště. Drzý zloděj si z opuštěného obydlí odnesl „výslužku" za téměř devadesát tisíc korun. „Pachatel vnikl násilím dovnitř a odcizil LCD televizor, notebook, digitální fotoaparát, dvě jízdní kola a další věci," upřesnila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

V břeclavském regionu nejde s koncem chatařské sezony zdaleka o jediný případ, kdy se zloději vydali do obydlí využívaných hlavně v letním období. Jen poslední víkend řešila policie další dva. „Také v katastru Lednice zamířil pachatel do zahrádkářské kolonie. A z chatky odcizil motorovou pilu v hodnotě dvanácti tisíc korun," informovala Haraštová.

V Divákách pro změnu řádil zloděj v lovecké chatě. „Poškodil zámek, vnikl dovnitř a chatu prohledal. Zřejmě se jednalo o labužníka. Otevřel si totiž láhev vína, popil a pak se z místa vytratil. Žádné věci z chaty nezmizely," uvedla mluvčí. Ta vloupání do chat rozděluje do dvou různých kategorií. „Jedny řešíme nejčastěji v zimě, kdy se do chatky vkrade bezdomovec, který chce přespat v teple. Vezme maximálně oblečení, vařič či konzervu s jídlem. Škody jsou většinou několik set korun," přiblížila Haraštová

U druhého typu případů se nezvaní hosté zaměřují na vybavení objektů. „I přes zimu tam často zůstávají cennosti, například elektronika nebo nářadí. Tady už škody narůstají i na několik tisíc," srovnávala.

Vše cenné odvézt

Nejen policie, ale i pojišťovny radí, aby se majitelé chat v podzimních a zimních měsících postarali o co nejlepší zabezpečení svých většinou opuštěných objektů. „Určitě je důležité zamknout všechny dveře bezpečnostními zámky, zavřít okna i okenice. Je dobré, když nejde odnikud vidět, co všechno zůstalo uvnitř. Proto také lidem doporučuje nemluvit na veřejnosti o tom, co vše v chatě mají," vzkázala například mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Podle Haraštové není v silách policistů, aby uhlídali všechny rekreační a zahradní příbytky v okrese. „Tato starost zůstává především na majitelích. V první řadě doporučujeme, aby nenechávali v chatách cennější věci, zejména elektroniku, nářadí, počítače a podobně. Také instalace zábranných prostředků, jako jsou bezpečností zámky, uzamykatelné okenice nebo mříže, může zloděje odradit," navázala policejní mluvčí.

Zdaleka ne všichni majitelé chat se ale podle těchto doporučení také chovají. „Televizi i další věci na chatě nechám i přes zimu, stěhovat je nikam nebudu. Zatáhnu závěsy a budu doufat, že se nic nestane. Pojišťovat vybavení nemá podle mne moc cenu, snad to nikdo nevybere," věří osmatřicetiletý chatař, který si právě kvůli zlodějům nepřál uvést jméno. Redakce ho však zná.