Kriminalisté z jihomoravského toxi týmu ji totiž v minulých dnech zadrželi. „Na diskusních fórech na internetu nabízela a prodávala léčiva obsahující návykové látky. Nezaměstnaná žena z Břeclavska tento způsob výdělku pojala opravdu ve velkém, o čemž svědčí i výsledek domovní prohlídky, při které kriminalisté objevili kromě jiného téměř třicet tisíc tablet léků na spaní a na uklidnění,“ informovala ve středu policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Jak dále upozornila, léky obsahují psychotropní látky. K jejich výdeji je nutný lékařský předpis a při nakládání s nimi je potřeba zvláštní povolení. „Se zájemci o léky žena komunikovala po zkontaktování na diskusních fórech e-mailem, kdy se domluvila na druhu a množství léčiv a taky na tom, zda zájemce zaplatí převodem na účet či dobírkou. Kriminalistům se podařilo ustanovit už 101 lidí, kterým tyto léky prodala,“ upozornila mluvčí s tím, že jeden kupec se tak dostal například ke třem tisícům tabletám na spaní.

Netradiční cesta zloděje vedla přes kurník.
Trnitá cesta k penězům na Břeclavsku: přes kurník se dostal ke statisícům korun

Podle dosud zjištěných informací si tímto způsobem žena vydělala více než milion korun. „Policistům na Břeclavsku není neznámá – vzhledem k tomu, že je sama uživatelkou nejen těchto léků, ale také pervitinu. Vyšetřovatel ji ve středu obvinil ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jí v případě odsouzení hrozí trest až dvanáct let vězení,“ uvedla policejní mluvčí.

Žena bude stíháná na svobodě. Zároveň upozornila, že užívání léků obsahující psychotropní látky patří výhradně pod kontrolu lékařů. „Hrozí riziko, že namísto originálních balení léků přijde balíček s tabletami neznámého původu, složení a účinků. To následně komplikuje i zásah lékařů při poskytování pomoci předávkovaným uživatelům. V případě originálních balení těchto léků pak jejich nesprávné užívání a dávkování může snadno vést k předávkování, poškození zdraví či dokonce k úmrtí,“ varovala Ledabylová.

S prodejem léčivých přípravků, které sice neobsahují omamné a psychotropní látky, ale jsou na internetu na inzertních portálech, nebo na facebooku nabízené a prodávané lidmi, kteří nemají k takové činnosti potřebné povolení, se setkává i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „V uplynulých dvou letech jsme řešili řadu takových případů, udělili jsme dvaačtyřicet pokut přesahující dva miliony korun lidem, kteří zacházeli s léčivými přípravky neoprávněně," potvrdila ředitelka ústavu Irena Storová.