Majitelka lékárny Sylva Kolleová si vyslechla trest v podobě čtyř let, její zaměstnankyně Blanka Grycová pětiletou podmínku. Pokud ji poruší, stráví za mřížemi tři léta. Proti trestu se ihned odvolala ke krajskému soudu, stejně jako žalobce Tomáš Foldyna. Kolleová si vzala čas na rozmyšlenou.

„Odmítám, že bych porušila zákon. Vždy jsem postupovala podle předpisů, stejně jako moje zaměstnavatelka. Cítím se nevinná," prohlásila Grycová ještě před vynesením rozsudku. Stejně hovořila i druhá z žen.

Žalobce žádal pro ženy daleko tvrdší tresty, než jaké nakonec padly. Kolleovou by viděl ve vězení minimálně na osm let, Grycovou na pět.

„S výší uložených trestů nesouhlasím. Mám za to, že by měly být odsouzeny k mnohem přísnějším a nepodmíněným trestům. Drogou, kterou bylo možné vyrobit z prodaného množství léčiv, ničily na jižní Moravě desítky lidských životů," nechal se slyšet Foldyna.

Gigantické množství

V závěrečné řeči zminil, že jeden z výrobců drog si z pohořelické lékárny odnesl až třináct set balení léků, které mají původně pomoci proti nachlazení a chřipce. Výrobce je momentálně za mřížemi. „Sama Blanka Grycová potvrdila, že v takovém množství neprodávaly žádná jiná léčiva. Kdyby postupovaly, jak měly, v regionu by bylo minimálně o dvacet kilo pervitinu méně," uvedl Foldyna.

Advokáti odsouzených lékárnic odmítli rozsudek jakkoliv komentovat. Grycová tráví soudní spor na svobodě, Kolleovou přivedli a opět odvedli členové vězeňské služby. Je ve vazbě. „Je nepochybné, že si musely být vědomé, k čemu léky byly užity. Následných dvacet kilogramů pervitinu je gigantické množství. Vzali jsme však v potaz, že obě osoby byly dosud bezúhonné, což je výrazná polehčující okolnost," zdůvodnil verdikt soudce Rezek.

Obhájkyně Grycové Ivana Girgašová při soudním líčení upozornila, že zákon ani odborné znalosti neukládají povinnost hodnotit, k čemu zákazník léky použije. „Také není zakázáno se léky předzásobit. To nemohou hodnotit. Bylo jim vytýkáno velké množství prodaných léků. Nikde ale není stanoveno, kolik a za jaké období lze léky prodávat," říkala Girgašová.

Pokud krajský soud čtvrteční rozsudek potvrdí, Kolleová kromě dní a nocí strávených ve vězeňském prostředí, zaplatí pokutu sto šedesát pět tisíc korun. V oboru by navíc nesměla pracovat šest let. Grycová o rok méně. „Tresty považujeme za přiměřené," dodal Rezek.

Do lékárny chodili rovněž lidé napojení na výrobce nebo dealery drog. Někteří ze svědků uvedli, že léky získali po předložení i deseti občanských průkazů. Na každý z nich dostali jedno balení.