Třicítku Syřanů ve věku od šesti do třiceti let vyzvedl Hoida v lese v Maďarsku. Pak s nimi přes Slovensko zamířil k hraničnímu přechodu v Lanžhotě. „Migranty převážel Hoida v nákladním prostoru dodávky bez sedadel. Museli se tísnit na podlaze, neměli jídlo, pití a nesměli opouštět vozidlo," podotkla v obžalobě státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Za převoz těchto lidí měl Hoida obdržet dva tisíce zlotých, v přepočtu tedy zhruba deset tisíc korun.

Na hraniční přechod dorazil Hoida v dodávce s migranty prvního října loňského roku před sedmou hodinou ráno. Na výzvu k provedení hraniční kontroly ale nezareagoval. „Sešlápl plyn a začal ujíždět. Policisté ho pronásledovali a snažili se jej zastavit, obžalovaný ale ještě zvýšil rychlost, přejížděl z pruhu do pruhu a ohrožoval ostatní řidičce," kladla Eichlerová Hoidovi za vinu.

Převaděč s dodávkou, v níž převážel třicet migrantů ze Sýrie, 1. října 2022 ráno havaroval na kraji Břeclavi.
Dodávka s migranty bourala v Břeclavi. Po honičce s policí jsou zraněné i děti

Policejní auto, kterému se podařilo pronásledovanou dodávku předjet, Hoida objel v asi stokilometrové rychlosti se ho pokusil vytlačit. Zběsilá jízda skončila v břeclavské Čechově ulici, kde Hoida naboural do zaparkovaných aut, dopravní značky a odřel dům. „Došlo ke zranění převážených migrantů, museli být ošetřeni v okolních nemocnicích," uvedla státní zástupkyně.

Za organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, obecné ohrožení a násilí proti úřední osobě hrozilo Hoidovi vězení na osm až patnáct let. „Obžalovaný uzavřel se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu, v souladu s touto dohodou se mu ukládá trest pod spodní hranicí trestní sazby. Vzhledem k věku obžalovaného a jeho dosavadní beztrestnosti lze takový trest považovat za dostatečný," odůvodnila schválení dohody předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

K dohodě o vině a trestu, která pro Hoidu zařídila trest vězení na šest let a devět měsíců, přistoupila státní zástupkyně i proto, že třiadvacetiletý cizinec pomohl policistům odkrýt informace k jiné trestné činnosti. „Vypověděl kdo s ním jednal, kdo a kde ho oslovil. Díky tomu je už rok rozpracovaný další případ ve spolupráci s ostatními státy," vysvětlila Eichlerová.

Kromě vězení uložil soud Hodiovi zaplatit jím způsobené škody. Rozsudek je pravomocný, odsouzený i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.