Státní zástupce muže obžaloval z vraždy a ublížení na zdraví. Případ v červnu vedl k napětí mezi Ukrajinci a Romy. Sedmatřicetiletému cizinci hrozí až osmnáct let vězení. Obžalovaný R. R. odmítl dohodu o vině a trestu, stejně jako označit nesporné skutečnosti či prohlásit vinu. Cítí se zcela nevinen.

Státní zástupce Petr Bejšovec vyhrocenou situaci popsal tak, že u zastávky Přístaviště při potyčce se třemi muži obžalovaný vytáhl z batohu nůž a zaútočil na ně.

„Skupinka tří mužů v tramvaji kouřila a obžalovaný je upozornil, aby toho nechali. Vznikla potyčka, po vystoupení z tramvaje si na obžalovaného počkali a napadli jej. Později jej o kousek dál napadli znovu,“ popsal situaci žalobce.

Muž pod vlivem pervitinu se v autě řítil ulicemi Brna, havaroval. Na následky zranění spolujezdkyně zemřela.
Muž na pervitinu se v autě řítil Brnem. Zabil spolujezdkyni, teď ho čeká vězení

Ukrajinec všechny tři nožem zranil, jednoho smrtelně. Státní zástupce mu tak klade za vinu zločin vraždy a ublížení na zdraví. Muž u soudu naopak uvedl, že šlo o vynucenou sebeobranu a nechtěl nikoho zranit.

V budově Krajského soudu i před ní bylo ráno několik policistů, kvůli pátečnímu jednání je zde zvýšená ostraha.V budově Krajského soudu i před ní bylo ráno několik policistů, kvůli pátečnímu jednání je zde zvýšená ostraha.Zdroj: Deník/Magdalena Blažková

„Bili mě a svalili mě na na zem. Když jsem se pokusil pohnout či vstát, začali mě bít ještě silněji. Začalo mi hučet v uších a cítil jsem, že můžu ztratit vědomí. Cítil jsem se hrozně, mohli mě zabít. Vzpomněl jsem si, že v boční kapse batohu mám nůž, vzal jsem si ho proto, abych mohl nakrájet sýr a maso. Otevřel jsem pouzdro a párkrát jsem švihl nožem ze strany na stranu, abych upoutal pozornost,“ popsal obžalovaný v pátek ráno u soudu.

Vypovídali i dva muži, kteří při konfliktu utrpěli zranění. První z nich přiznal, že v tramvaji na cestě na ohňostroje hlasitě zpívali a někteří z jeho kamarádů si zapálili i cigaretu. „Pán nás pak okřikl, ať nezpíváme. Vystoupili jsme a napadli jsme ho,” pronesl poškozený směrem k obžalovanému.

Dcera oběti internetového podvodu z Brněnska se rozhodla promluvit.
VIDEO: Strach o ženu z Brněnska, zloději pro ni poslali taxi. Chtěli 300 tisíc

Sám podle svých pár hodin před tím vypil půl litru vodky a několik piv. Když vystupoval z tramvaje, zakryl si obličej, aby ho případně nenahrály kamery. Za napadení obžalovaného je nyní trestně stíhán.

Druhý z mužů mluvil podobně. „Měl jsem vypité asi tři piva, nastoupili jsme do desítky, popíjelo se tam a kouřilo. Asi v půlce cesty nás obžalovaný okřikl, co to děláme. Začal mluvit ukrajinsky, moc jsem mu nerozuměl. Ukázal na nás pěstí, že až vylezeme z šaliny, bude zle,” řekl.

Slovo dostanou svědci

Soud bude pokračovat na konci ledna. Budou vypovídat svědci, kteří celou situaci pozorovali, a také soudní znalci z oboru lékařství a psychiatrie a klinické psychologie. „V této věci má soud těžký úkol, protože musí posoudit míru nutné obrany, což je velmi složitá právní otázka,” vyjádřil se Bejšovec s tím, že příští hlavní líčení považuje za klíčové.

Na soudní jednání byl kvůli očekávanému vysokému zájmu povolený vstup pouze se vstupenkou. Z řad veřejnosti ale kromě novinářů dorazilo jen několik málo lidí. V budově Krajského soudu i před ní bylo ráno několik policistů, kvůli pátečnímu jednání je zde zvýšená ostraha.

Záhy po červnovém incidentu se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost z 10. června také vyvolala v Brně nepokoje.