Břeclavská radnice si může oddechnout. Už totiž ví, jak zákonně vymezit otevírací dobu restaurací a barů ve městě. Původní, dva roky stará vyhláška, se totiž nelíbila ministerstvu vnitra kvůli omezování podnikání. A napadlo ji u Ústavního soudu. Ten vyhlášku zrušil pro nejasný pojem obytná zástavba, ovšem zároveň připustil, že za určitých okolností město regulovat pohostinství může.

„Ústavní soud sice zrušil tuto vyhlášku, ale zároveň v odůvodnění nálezu připustil, že obce a města mají pravomoc stanovit noční zavírací hodiny barů, hostinců a restaurací. Jedná se pouze o to, aby naprosto přesně specifikovaly, například jako v tomto případě, co znamená obytná zóna. Kolik tam třeba musí být obytných domů,“ objasnila mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Vyhlášku týkající se zabezpečení veřejného pořádku při provozování hostinských činností v obytné zástavbě schválili břeclavští zastupitelé v roce 2008. Platila však jen několik měsíců. Majitelé hostinských zařízení v obytné zástavbě museli v tomto čase předložit radním návrh otevírací doby a požádat o výjimku, aby mohli mít otevřeno i po městem stanoveném limitu.

Návod pro ostatní

Tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla je přesvědčený, že se Břeclav dočkala naprosto průlomového rozhodnutí. „Doteď nebylo podle názoru ministerstva vnitra možné regulovat provozní dobu pohostinských zařízení. Je to vítězství nejen našeho města, ale i dalších obcí. Soud dal jasný návod, jak zdárně postupovat. To, co Ústavní soud vytkl naší vyhlášce, bylo formulování obytné zástavby,“ neskrýval Neděla navzdory zrušení vyhlášky spokojenost.

Jak dodal, při vytváření původní vyhlášky vycházelo město z nálezu Ústavního soudu v minulosti. „Použili jsme jazyk soudců, nicméně to nebylo dostatečné. Čeká nás teď jediný a zásadní úkol, a to poprat se s terminem technikem obytná zástavba. Pustíme se zřejmě do přesného vymezení s mapovým podkladem s parcelními čísly, ještě ale přesně nevíme jak,“ uvedl s tím, že pokud vše půjde dobře, nová vyhláška bude k dispozici do několika měsíců.

Jestli bude možné i u nové vyhlášky udělovat výjimky, Neděla zatím neví. Záleží to prý hlavně na novém vedení. „Původní vyhlášku udělalo vedení města tak, aby to nebylo házení klacků pod nohy podnikatelů. Měla pomoci v případech, kdy by byla situace v okolí pohostinství neúnosná. Výjimku dostal každý, kdo si o ni zažádal, ovšem s tím, že budeme bedlivě sledovat, jestli nejsou problémy,“ popsal.

„Je mi jedno, jestli vyhláška je nebo není. Vím, kvůli kterým podnikům ji město zpracovalo a já je osobně také nemusím. Kdo výjimku chtěl, dostal ji. Pokud by se mělo jednat o vymýcení problémových podniků, nic proti tomu nemám,“ sdělil provozovatel baru U Zlomené brusle Patrik Sláma. Doufá jen, že by výjimky platily dál.