Zamítnuto. Tak Krajský soud v Brně rozhodl o odvolání Mercedes Dietrichštejnové, která se dožadovala vrácení rodového majetku na Břeclavsku. Její otec o něj přišel na základě Benešových dekretů v roce 1945. Před třemi lety její žalobu zamítl Okresní soud v Břeclavi. Šlechtična se domáhala mimo jiné navrácení zámku v Mikulově, Kozího hrádku a dalších desítek nemovitostí a pozemků.

„I když v tomto případě jde hlavně o majetek státu, situaci důkladně sledujeme. Kdyby soud rozhodl jinak, poškodilo by nás to. Nejde jen o Kozí hrádek ale i zámek. Toto je pro nás naopak zpráva příznivá," řekl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

Otci Mercedes, Alexandru Dietrichštejnovi, zabavil majetek československý stát bezprostředně po druhé světové válce. Zdůvodnil mu to tím, že byl členem Henleinovy Sudetoněmecké strany (SdP). Jeho dcera spolčení s příznivci Adolfa Hitlera v dřívějším rozhovoru odmítla. „Otec nikdy nebyl fašista, byl fašisty dokonce pronásledovaný a vězněný. Podle vyprávění byl proti fašistické okupaci," pronesla Dietrichštejnová.

VÍCE ČTĚTE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST

#flash|https://g.denik.cz/72/f9/denik-tisk.swf|500|115|denik_tisk#