Kriminalisté na jižní Moravě používají ojedinělou technickou novinku, která důkladně dokumentuje místo činu. Díky ní se na něj mohou kdykoliv virtuálně „vrátit“ a znovu je podrobně prozkoumat.

Nový digitální pomocník se jmenuje Spheron neboli sférická kamera a mimo Jihomoravského kraje ji používá pouze pražský kriminalistický ústav. „Další podobné přístroje mají jen v několika dalších zemích, například v Rumunsku, Německu či v USA,“ řekl vedoucí jihomoravského odboru kriminalistické techniky a expertíz Martin Nežádal.

Nenápadný přístroj, který vypadá jako fotoaparát na stativu, vytvoří během chvíle trojrozměrný obraz místa činu. Tento záznam je poté možné prohlížet na kterémkoliv počítači. „Díky trojrozměrnosti obrazu si kdokoliv snadno představí, jak byly věci na místě prostorově uspořádané. Z fotografií se taková představa vytvářela těžko,“ vysvětlil Nežádal.

Záznam navíc obsahuje i detaily, které mohly policistům uniknout. „Dříve jsme v takových případech byli často bezmocní, protože podmínky na místě se změnily a důkazy už jsme nemohli získat,“ řekl Nežádal

Velkou výhodou je podle kriminalistů také možnost měření vzdáleností. „Stačí pořídit záznam místa ze dvou různých výšek stativu a kdykoliv pak můžeme změřit rozměry věcí, které kamera zachytila,“ pochvaluje si kriminalista.

Díky tomu už Spheron pomohl najít pachatele závažného trestného činu. „Když jsme vyslechli podezřelého muže, potřebovali jsme na místě činu změřit několik vzdáleností. To se nám díky záznamu podařilo a dokázali jsme, že muž rozhodně nemůže říkat pravdu,“ doplnila kolegu kriminalistka Dagmar Bartoníková. Bez záznamu z kamery by přitom policisté muži nic nedokázali.

Všechny tyto detailní důkazy získají kriminalisté poměrně rychle. Zaznamenat jedno místo trvá kameře od minuty a půl do devětadvaceti minut. „Záleží na tom, jak podrobný obraz chceme získat,“ říká specialista na nový přístroj Jaroslav Uher.

Virtuální prohlídka místa opravdu připomíná skutečné procházení prostorem. Posunováním počítačové myši si divák na obrazovce postupně prohlédne celý prostor kolem dokola. Kliknutím se přemístí na záznam pořízený z jiného bodu a v orientaci mu pomůže i přehledná mapka s vyznačenými body, odkud byl záznam pořízen.

Při kliknutí na jinak značené body je možné získat informace o důležitých důkazech. „Ty samozřejmě stále ještě fotografujeme a fotkami doplňujeme záznam, takže všechny důkazy jsou pak přehledně všechny pohromadě,“ dodal Uher.

Kriminalisté přístroj za více než dva miliony korun používají od začátku letošního roku a s jeho pomocí vyšetřují vraždy, ublížení na zdraví, znásilnění a podobné závažné trestné činy. „Dovedu si také představit, že by nám kamera výrazně pomohla například při vyšetřování hromadných dopravních nehod,“ plánuje vedoucí odboru Nežádal.