Nikoliv jednoho, ale dva kriminalisty z Břeclavi ve skutečnosti vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Oba jsou podezřelí ze spolupráce s lidmi z drogového prostředí.

„Vedeme vyšetřování proti dvěma policistům pod dozorem krajského státního zástupce. Oba vyšetřujeme ze stejných důvodů. V regionu jde o ojedinělý případ, zatím ale nebudeme zveřejňovat více informaci. Závěr by mohl být v řádech několika měsíců," potvrdila včera Břeclavskému deníku mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Podle dostupných informací je druhý z policistů mimo službu už od dubna letošního roku. První obviněný policejní řady opustil zhruba před půl rokem.

„Je to překvapení pro nás všechny. Stejně jako předtím jde o zkušeného kriminalistu. Přiznám se, že ale nejsem obeznámený s vyšetřovacím spisem. Mám pouze informaci, že došlo k obvinění. A protože mělo vazbu na služební činnost, nezbylo nic jiného, než dotyčného postavit mimo službu," říkal velitel břeclavských policistů František Klimus.

Pozor na komplot

Se zvědavostí očekává verdikt, který obviněné policisty definitivně potopí, nebo naopak zbaví viny. Zároveň varuje před předčasným ocejchováním, jak se nedávno stalo v případu patnáctiletého Břeclavana. Ten původně tvrdil, že mu tři muži způsobili vážná zranění. Nakonec se přiznal, že si ublížil při kaskadérském kousku. Mezitím ve městě demonstrovaly tisice lidí.

„Nechci odsoudit ani jednoho z obviněných. Musíme být velmi obezřetní v kategorických prohlášeních. Později se klidně může ukázat, že všechno byla aktivita drogové scény, která chtěla odvařit lidi, kteří jsou na ně zaměření," sdělil Klimus.

Vedoucí břeclavského K – centra Štěpán Žáček se domnívá, že nyní očekávaná snaha ostatních policistů dokázat, že nejsou v ničem namočení, zvýší tlak na drogově závislé. „Pro nás bude poté samozřejmě těžší se k nim dostat. Tohle ale nelze dávat nikomu za vinu. Policie dělá svou práci. Myslím si, že tam jde o provinění konkrétních lidí v konkrétních situacích, nikoliv o problém celé skupiny," reagoval Žáček.

Vrátí se do služby?

Vrchní komisař Jan Melša z policejního prezidia je však přesvědčený, že podle obvinění prodejní policisté kazí pověst celému sboru. „Přesto to vnímáme jako ojedinělé případy. Kontrolní mechanismus funguje dobře, řadu problémů odhalíme sami," nechal se slyšet Melša.

Podobně mluvil i Klimus, podle něhož se první z obviněných kriminalistů dostal právě do podezření svých kolegů. Teprve poté zasáhla inspekce. Ta následně obvinila druhého z policistů.

Pokud se jeden, či oba muži obvinění zdárně zbaví, je možné, že opět obléknou uniformu. „Teoreticky samozřejmě ano. Osobně v tom nevidím žádný problém. Ovšem v prvním případě byly indície opravdu silné. V tom druhém už to tak není," dodal Klimus.