Spor Ilony Kynické z Velkých Pavlovic, která si stěžuje na postup lékaře hustopečské nemocnice Bohumila Kašťáka, má další pokračování. Ačkoliv vedení nemocnice i města na oficiální verdikt České lékařské komory zatím čeká, Kynická už jej má. Obdrželi jej také policisté, na něž se žena obrátila.

„Vyjádření jsem již dostala. Komora si v něm ale trochu protiřečí. Napsala, že pan doktor postupoval správně, avšak pochybil, když neošetřil dítě s pravděpodobnou zlomeninou ruky. Proti tomu se odvolám, protože pan doktor neošetřil dítě po pádu z výšky," říkala žena.

Příběh se odvíjí od poloviny června, kdy syn Kynické spadl z několikametrové výšky. Společně s manželem jej proto odvezla do Hustopečí, kde sloužil lékař Kašťák. Tam se jejich verze rozešly.

Žena mínila, že po telefonickém rozhovoru za chlapcem ani nepřišel a odkázal rodinu na lépe vybavenou nemocnici v Břeclavi nebo Brně. Muž se však bránil. Podle něj péči neodepřel, ačkoliv potřebnější vybavení je v okolních zdravotních zařízeních. Pochybení odmítal, nad situací ale vyjádřil lítost. „Chybí chirurgické dětské oddělení, dětský anesteziolog a další," uvedl lékař v dřívějším rozhovoru pro Břeclavský deník. V pátek se s ním kvůli jeho pracovním povinnostem spojit nepodařilo.

Rodina tehdy odjela do Břeclavi. Chlapec utrpěl tříštivou zlomeninu levého zápěstí, navíc má něco s kyčlí a podle matky utrpěl také lehčí otřes mozku. V rukou lékařů byl tři dny.

Případem se již zabývala rada města, které nemocnici zřizuje. Vedení Hustopečí zaúkolovalo tamního ředitele, aby spor prošetřil. Stalo se. „Udělal, co měl. Celé je to samozřejmě nepříjemné. Nyní čekáme na oficiální stanovisko disciplinární komise. Podobné stížnosti na radě občas řešíme, tenhle je ale výjimečný," sdělil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Obdobně se vyjádřil rovněž ředitel nemocnice Petr Michna. Komise by měla zasednout začátkem listopadu.

Do sporu se vložili rovněž policisté, na něž se Kynická obrátila s trestním oznámením na lékaře. Z pátečního vyjádření mluvčí policie Kamily Haraštové vyplynulo, že podle prvních poznatků o trestný čin patrně nejde. Policisté teď zaujali stejný postoj, jako vedení města. Čeká. „Rozhodnutí České lékařské komory jsme obdrželi. Uvidíme, jak rozhodne disciplinární komise," vzkázala mluvčí.

Kašťák dříve uvedl, že se s podobným problémem nikdy nesetkal. Jde o jednoho z nejzkušenějších lékařů na jižní Moravě. Kromě dlouhé praxe se věnoval i studentům na univerzitě.

ČTĚTE TAKÉ: Žena viní lékaře, že o synovi rozhodl po telefonu. Ten se brání