Celkem jich letos policisté v okrese prošetřili už šestnáct. Loni bylo podobných případů za kalendářní rok šestadvacet a předloni dokonce sedmatřicet. „V relativním vyjádření z úhrnu sledovaných deseti let bylo nejvíce sebevražd v Jihomoravském kraji spácháno na Hodonínsku, ročně v průměru 16,3 sebevražd na sto tisíc obyvatel. A nejméně v okrese Znojmo, 10,9 sebevražd,“ přiblížil poslední shrnující čísla za uplynulé desetiletí Karel Adam z Českého statistického úřadu v Brně.

Přesto, že Znojemsko na tom bylo ohledně dobrovolného odchodu ze života nejlépe, i tam přibyli do statistik v srpnu další tři lidé. Dva téměř současně poté, co skončil smrtí jejich pád ze čtvrtého patra. „Po páté hodině ranní byla nalezena dvě těla na trávníku za panelovým domem v Pražské ulici ve Znojmě. Jednalo se o pětapadesátiletého muže, který byl již mrtev, a o šestačtyřicetiletou ženu, která zemřela při převozu do nemocnice,“ připomněla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dechová zkouška. Ilustrační foto.
Dostal pět let zákazu řízení. Stejně ho chytili za volantem. Navíc podnapilého

Skok z výšky není nejčastějším způsobem sebevraždy. Tím je dlouhodobě oběšení. „V Čechách to má kulturně-historických základ. Dostupné tady příliš nebyly léky, jedy, střelné zbraně a i vlaky začaly jezdit až později, a utopení se postupně vytratilo,“ přiblížil ředitel sociálně – psychiatrického centra Fénix v Kyjově na Hodonínsku Jaroslav Kliment. Je ale přesvědčený, že nejčastěji se sebevrahové tráví. „Medicína je ale v současnosti už tak vyspělá, že se díky ní podaří velkou část otrávených zachránit,“ doplnil Kliment.

Poměrně velkou oblibu si mezi sebevrahy našly také vlaky, což dokládají nejen poslední případy z Hodonínska. Srážka s vlakem letos jen do konce července skončila na jižní Moravě smrtí deseti lidí. „Podle našich dlouhodobých analýz a podkladů se podařilo označit jako sebevraždu „pouze“ přibližně čtyřicet procent všech střetů vlaku s osobou. V ostatních případech se motiv sebevraždy nedal potvrdit a tudíž událost nemohla být označena jako sebevražda,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Zároveň dodal, že největší počet těchto událostí se stává mezi Brnem a Blanskem na koridorové trati směrem na Prahu.

Podle psychiatra Klimenta bývá nejčastější příčinou sebevražd duševní choroba. „Zhruba sedmnáct procent depresivních pacientů končí sebevraždou,“ dodal odborník s tím, že důležitý vliv mají bludy, drogy a alkohol.

Parkoviště. Ilustrační foto.
Nové parkoviště ve Veselí nad Moravou otevřou v pondělí