„Hlídka se po obědové přestávce chystala vyjet z pracoviště u Lanžhota na Břeclavsku na kontrolu aut na zpoplatněných silnicích. V tu chvíli si všimla, že v dálce na polní cestě se pohybují nějací lidé," uvedla ve čtvrtek mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

V těchto místech už byli několikrát zadržení nelegální běženci, proto se je rozhodli celníci zkontrolovat. „V okamžiku, kdy cizinci kolegy spatřili, dali se na útěk," popsala Temňáková.

Mýtařům přijeli na pomoc ještě kolegové z mobilního dohledu se psovodem. V dané oblasti je totiž poměrně hustá síť stezek a cest, a proto bylo nutné zajistit postup z několika směrů. „Nakonec jsme tři muže zadrželi při pokusu vylézt na dálniční most přes říčku Kyjovku a převezli na pracoviště celního úřadu," přiblížila Temňáková.

Žádný z cizinců u sebe neměl doklad totožnosti a nebylo tak možné zjistit jejich původ. „Jeden z mužů byl schopný částečně komunikovat v angličtině. Muži byli prochladlí, měli hlad a žízeň, a tak jim celníci podle momentálních možností poskytli alespoň základní občerstvení," doplnila mluvčí celníků.

Muže si převzali k dalšímu šetření republikoví policisté.