„Pytle se našly v šachtě pod nákladním výtahem, která se nachází kousek od pošty. Bylo tam zhruba deset až dvacet tisíc zásilek. Jednalo se o leteckou zahraniční poštu k nám na Jižní Moravu. Byly to dopisy z Austrálie, Německa, Holandska, USA či Ruska odeslané v letech 2001 až 2006,“ popsal šokující ranní nález náměstek přednosty břeclavského železničního uzlu Zdeněk Kristián.

Dopisy mohly v šachtě ležet desítky let

„Všechny pytle byly otevřené, ale ne všechny zásilky. Vypadalo to, že někdo jen vizuálně bral ty, v kterých zřejmě byly nějaké cennosti,“ domnívá se Kristián. Pokud by podle něj zrovna nedocházelo k velké rekonstrukci nádraží, obrovská spousta nedoručené pošty by ležela na dně šachty třeba i několik desítek let.

Podle Milana Janůvky z břeclavského policejního ředitelství byla spousta nalezených dopisů otevřených. „Policie nyní řeší tento případ jako porušování listovního tajemství. Další šetření provedou kriminalisté a pracovníci České pošty, kteří zjistí, jestli v dopisech chybí i nějaké cennosti. V tom případě bychom to řešili už jako trestný čin krádeže,“ řekl Janůvka.

Mluvčí České pošty: Fatálně selhal management

Jsme z toho v šoku. V historii České pošty nepamatujeme tak fatální selhání,“ uvedl Deníku mluvčí České pošty Ivo Mravinac. „Zatím máme o případu jen sporé informace, ale jedno je jasné. Jde o fatální selhání managementu na třídícím uzlu v Břeclavi,“ zdůraznil.

„Pokud by to byla zapsaná zásilka, víme to hned druhý den. U obyčejných zásilek je to složitější, kontrolují se jen podle váhy,“ vysvětluje Mravinac. „Nějaký manažer nedělal svou práci dobře, byl liknavý. Jinak by nebylo možné, aby se tak dlouhou dobu děl takový šlendrián,“ dodává. Nevyloučil ani, že v břeclavském případu padnou i trestní oznámení.

Podle mluvčího se zatím neví, zda viník, či viníci jsou stále zaměstnanci České pošty. Břeclavských třídící uzel už nefunguje a jeho agenda přešla do Brna. Stěhování totiž bylo spojeno i s odchodem několika pracovníků.

Bývalý ředitel: Necítím za to odpovědnost

„Pravděpodobně tu zásilku někdo vyložil v šachtě. Jedná se o mezinárodní poštu, která nespadala pod tehdejší okresní správu, ale byla řízená z Prahy. Možná to souvisí s případem, kdy tři pracovníci pošty vykrádali zásilky. Vzpomínám si na ty případy. Jeden z těchto zaměstnanců nás dokonce chtěl i žalovat,“ řekl bývalý ředitel břeclavské pošty Vladimír Salvet.

„Grázlové tedy neuniknou svému trestu ani po odchodu z pošty,“ odkryl své pocity bývalý ředitel.

Na otázku, o jak velké pochybení podle něj jde, Salvet odpověděl: „V tak velkém množství zásilek byla evidence obyčejných dopisů mizivá. Některé přícházely z Prahy, další z Chebu, bylo jich opravdu hodně,“ poznamenal.

Podle svých slov necítí za pochybení České pošty zodpovědnost. „Pode mně to nepatřilo. Zahraniční zásilky spadají pod pražské generální ředitelství,“ doplnil.

Svoboda: Je to katastrofa

„Zatím nevíme, jestli jde o chybu jednoho nebo více zaměstnanců. Osobně se domnívám, že za to může jeden člověk. Je ale těžké to posoudit. Jde o sedm let starý případ,“ řekl šéf mezinárodního oddělení břeclavské pošty Miroslav Svoboda. „Je to katastrofa,“ doplnil.

Na poště podle Svobody pracuje třicet sedm tisíc zaměstnanců. „Bylo by divné, kdyby v tak vysokém počtu nedošlo k žádnému pochybení. V tomto případě selhal lidský faktor,“ uvedl. „Zatím nevíme, jestli jde o chybu jednoho nebo více zaměstnanců. Osobně se domnívám, že za to může jeden člověk. Je ale těžké to posoudit. Jde o sedm let starý případ,“ poukázal Svoboda.

„Podle mě to nesouvisí s případem vykrádání zásilek bývalými zaměstnanci. To se dělo na přepravě a šlo o balíčky ze zásilkových obchodů,“ míní šéf mezinárodního oddělení břeclavské pošty.

Břeclavská pošta měla v té době tři části. Klasickou poštu, SPÚ přepravu, která zaměstnávala sto šedesát lidí a mezinárodní provoz řízený z Prahy. Právě pod posledně jmenovaný úsek spadají zahraniční zásilky.

Jde asi o zásilky přepravované po železnici

Bývalá náměstkyně někdejšího ředitele břeclavské pošty Anna Bradávková se domnívá, že se jedná o zásilky z doby, kdy se ještě pošta přepravovala po železnici a začínalo se přecházet na silniční přepravu.

„Zřejmě asi nevyvezli vše. Šlo pravděpodobně o poštu, která směřovala z venku k nám. Vůbec si to ale nedokážu vysvětlit. Na poště se vždy pečlivě hledalo i chybějících pět haléřů. Nedokážu pochopit, jak se taková věc vymkla tak precizní kontrole,“ diví se Bradávková.

„Musel to tam někdo nechat. Do šachty to asi nepopadalo samo z vozíků. Myslím, že to někdo zapomněl vyvézt,“ sdělila Bradávková svůj názor.

MARTINA MUZIKOVÁ

JIŘÍ ŠEVČÍK

ZUZANA BANASIKOVÁ

VOJTĚCH JANDA