Podle statistik policie se za posledních pět let počet případů domácího násilí na jižní Moravě o třetinu zvýšil. „Lidé často týrají rodiče a starší příbuzné, aby je obrali o peníze,“ uvedla specialistka krajské policie na domácí násilí Andrea Kornetová.

Jeden z posledních případů, který policisté v kraji řešili, je týrání starší družky pětapadesátiletým násilníkem. „Vulgárně ji urážel, ponižoval, zakazoval jí chodit do práce a bil ji,“ popsal policejní vyšetřovatel Martin Hříb.

Právě staří lidé podle odborníků takové jednání velmi těžce nesou a zároveň ho snáší, protože je trápí nejbližší lidé. „Mají pocit, že je to jejich chyba, a proto pak mají problém nějak situaci řešit. Pachatel je pro ně často jediný kontakt s venkovním světem, a proto se o mnoha případech nedozvíme,“ objasnil Vladimír Vedra z organizace Bílý kruh bezpečí působící v Brně.

Domácí násilí v kraji:
• 748 případů domácího násilí letos řešili jihomoravští policisté. 
• Za posledních pět let se v kraji zvýšil počet případů o třetinu.
• Čtyři procenta týraných jsou muži.
• Jen v Brně letos vykázali policisté ze společného obydlí 41 násilníků.


Penzisté jsou snadné oběti také proto, že jsou obvykle odkázaní na pomoc druhých. Násilí přitom nemusí mít jen brutání podobu bití. „Můžou být týraní psychicky. Blízká osoba je třeba obírá o peníze, a tím se dostávají do sociální izolace, což už může být pro širší rodinu varovný signál,“ přiblížila vedoucí znojemského krizového centra Tereza Lucie Tomášková.

Dodala, že pokud má někdo z blízkých či sousedů jen malé podezření, je potřeba to nahlásit. „Lepší je vždy případ prošetřit. Starší člověk si prostě pomoc nehledá,“ varovala Tomášková.

Že je odhalit násilníky dost složité, připouští policisté. „Lidé z okolí by měli být pozorní a nahlásit, pokud uvidí něco podezřelého,“ doporučil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Pokud uzná za vhodné, může policie okamžitě vykázat agresora na deset dní ze společného obydlí. „Jen v Brně jich letos bylo jedenačtyřicet,“ upozornila Kornetová.
Dodala, že soud pak může rozhodnout o vykázání až na půl roku.

Tomášková nevyloučila ani týrání v domovech důchodců nebo s pečovatelskou službou. Podmínkami třeba potrestal v říjnu soud provozovatele nelegálního domova důchodců v Kunštátu na Blanensku. Obyvatele přivazovali k lůžku a ponechávali ve špíně.