„Ten chlap jak viděl, že su na palicách, tak do mě žduchl, padla jsem na skříně. Včíl sem vletěla baba. Tu jsem vůbec neviděla, protože jsem skoro slepá. Ta mňa dožduchala doprostřed pokoje, šlápla mi na rameno a držela nade mnú nůž,“ popisovala dramatické chvilky, které se odehrály loni sedmadvacátého prosince důchodkyně.

Dvojice jí řekla, že jdou brousit nože. Hlavatá je však s námitkou, že nic takového nepotřebuje, neodradila. „Ženská zebrala telefon, abych nemohla nikde volat. Pak našla peníze. Měla jsem tu schovaných čtrnáct tisíc a v peněžence bylo nachystaných čtyři tiscíce na inkaso. Všechno pobrali,“ popsala nešťastnice, které na Nový rok zbyly čtyři koruny v kamenném hrnečku.

Podvodní brusiči a zloději navštívili v posledním období dům s pečovatelskou službou několikrát. Většinou si z bytů nájemníků odnesli několik tisíc korun.

„Není tam dostatečně zabezpečený vchod. Je třeba upozornit obyvatele domu, když někdo zazvoní a představí se, tak je možné třeba sjet dolů, nebo požádat někoho, aby nevpouštěl nikoho cizího do budovy,“ poradila řešení problému břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Jak potvrdila, policie vyšetřovala v domě několik krádeží a vloupání do bytů. „Vždycky to bylo tak, že někdo musel pachatele pustit dovnitř,“ poukázala.

To přiznávají i někteří obyvatelé domu s pečovatelskou službou. „Je to tím, že pouštíme neznámé lidi dovnitř,“ uvědomuje si například Alena Juříková.

Největší problém důchodci vidí ve zrušení pozice správce. Když v domě pomáhal s nejrůznějšími věcmi, cítili se mnohem bezpečněji. To v nedalekém domově seniorů platí zcela jiná pravidla. Tamní služba na vrátnici monitoruje pohyb lidí čtyřiadvacet hodin denně. A policie v něm nemá hlášené žádné krádeže.

Město se však před časem rozhodlo v domě s pečovatelskou službou z ekonomických důvodů zajišťovat tyto služby jinak a správce přišel o místo. „Pokud by lidé chtěli zřídit domovníka, který by třeba seděl na vrátnici, tak by si to museli platit. Byl tam správce, který měl na starosti jen údržbu, nestaral se o odemykání a zamykání. Když se pokazí žárovka nebo je potřeba posekat trávník před domem,“ poznamenala Marie Hoštická z majetkového odboru břeclavské radnice.

Dům s pečovatelskou službou má však podle zákona charakter normálního klasického bytového domu. Platí v něm tedy domovní řád. „To znamená, že každý nájemník odpovídá za věci, které má ve svém bytě. Odpovídá za to, že bude zamykat a odemykat a pouštět do domu jen toho, kdo jde přímo na návštěvu,“ zdůraznila Hoštická.

Město je pouze povinné zajistit v objektu pečovatelskou službu. V domě je proto v nájmu také charita, jejíž pracovnice obyvatelům domu pomáhají s nejrůznějšími věcmi. O bezpečnost se však starat nemohou.