Pro Jana Poláka z mysliveckého sdružení v Charvatské Nové Vsi to byla situace, jakou nepamatuje. Zřejmě i půl dne žila srna, kterou předtím pytlák střelil do hlavy. Polák byl u toho, když myslivci pak zvíře zbavili trápení. Policisté letos vyšetřují průměrně jeden případ pytláctví za měsíc. Viníkům přitom hrozí až dva roky vězení.

„Informaci o zraněném zvířeti nám předali městští policisté. Spíš než o záměr trefit zvíře přímo do hlavy, si myslím, že to byla shoda okolností. Je jisté, že šlo o pytláka. Srnčí se totiž v této době vůbec neloví," říkal v úterý Polák, jenž je mysliveckým hospodářem.

Že by myslivci z Charvatské Nové Vsi museli postřelené zvíře zabít, zažil vůbec poprvé. Naopak s přítomností lovců porušujících zákon zkušenosti má. S kolegy se je dokonce pokoušel chytit. Bez úspěchu. „Naštěstí moc podobných případů jsme v poslední době řešit nemuseli. Jestli existuje nějaká sezona pytláků, nevím. Spíš se domnívám, že loví celoročně," pokračoval Polák.

Myslivci kvůli nelegálnímu lovu nejen „odepisují" zvěř v revíru, skousnout musejí také ekonomické ztráty. Jen zastřelená srna měla hodnotu čtrnáct tisíc korun. Celková škoda v letošním roce se už pohybuje v řádech desítek tisíc.

Koupě upytlačené zvěře je přitom například pro restauratéry riskantní. Tvrdí to alespoň provozovatelka pohostinství Lenka Maděřičová z Moravského Žižkova. „Kvůli kontrolám nebo hygieně musíme mít od všeho doklad. Na druhou stranu, když se chce, jde spousta věcí. Otázkou je, která restaurace by si to dovolila. Byly by z toho velké problémy. Za nás mohu říct, že se ani s nabídkami na odkup zvěřiny nesetkáváme, zároveň ale nemohu vyloučit, že se to neděje jinde," reagovala žena.

Opatrnost je podle ní na místě zejména kvůli kontrolorům, kteří se v podniku objeví přibližně jednou za půl roku. Výjimkou nejsou ani jejich návštěvy po udáních. „Koupit něco od někoho neznámého za nepříjemné následky určitě nestojí," zmínila Maděřičová.

Na dosud poslední případ upozornila nejprve žena, která si srny všimla náhodou. Zkontaktovala břeclavské strážníky a ti zase myslivce. „Občas se stává, že lidé volají kvůli podezření na pytláka přímo z lesa, většinou však neví, kde přesně jsou. Volají také, když se pak vrátí domů. Každopádně je lepší se ozvat i zpětně, aby bylo zřejmé, zda se někde případy nemnoží," vzkázal mluvčí městské policie Zdeněk Novák. Od pronásledování lovce na vlastní pěst naopak lidi odrazuje.