Směrem k zařízení v centru a části Poštorná, kde jsou soudně trestaní muži, padá nejedna ironická poznámka. Důvodem jsou dva vězni, jimž se podařilo krátce po sobě uprchnout. Jeden už má od úterka zase pouta. Jde o Davida Váchu, který byl na útěku od prvního říjnového týdne. Ačkoliv se ho podařilo dopadnout, jeho případ zdaleka nekončí. Kromě trestního rejstříku čtyřiačtyřice­tiletého muže se dopady události promítají také ve věznici, v níž nadále pokračuje šetření Vězeňské služby a Generální inspekce bezpečnostních sbo­rů.

Výsledek? Obě instituce mlčí. Zda a jaké následky bude druhý útěk v krátké době mít, má být jasné do několika týdnů. Ve hře jsou bezpečnostní i personální změny. „Případem se stále zabýváme. Z toho důvodu nelze uvolnit žádné informace," reagovala mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podobně se vyjádřila také Vězeňská služba.

Čtyřiačtyřice­tiletého vězně Váchu zadržela zásahová jednotka společně s kriminalisty v Českých Budějovicích, kde se ukrýval. Jakým způsobem se muž dostal z Břeclavi do jižních Čech, policisté zatím odmítli sdělit. „Kdo a jak mu pomáhal, bude předmětem šetření," poznamenal mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Vácha při zadržení nekladl odpor, zásahová jednotka na něj při zákroku mířila zbraní. Podezřívala jej totiž, že se ozbrojil. Vácha, odpykávající si trest například za krádeže a vloupání, utekl už jednou. V létě zmizel z věznice na Příbramsku. Při dopadení měl u sebe útočný nůž. Druhým břeclavským vězněm, který je stále na svobodě, je Stanislav Dvořák.