Adresátem nečekaného daru byl tehdejší bystrcký místostarosta Jaroslav Petr. Zásilku ihned po obdržení zanesl na místní oddělení Policie České republiky. „Kriminalisté zjistili, že zásilka byla opatřena fingovaným odesílatelem, ale i přesto pachatele dopadli, protože zásilku uhradil platební kartou, jejímž majitelem byl právě technik bytového odboru městské části Bystrc,“ uvedl v pátek Petr pro Deník Rovnost. Totožnost odesílatele potvrdil i kamerový systém na poště.

Petr odmítl, že se mohlo jednat o legraci. Zásilku s obsahem vězeňského mundúru považoval za úmysl jej zastrašit. „Byl to úmysl odradit mě od dalšího protikorupčního jednání na radnici. Není to moje jediná špatná zkušenost v mém celoživotním bojí s korupcí,“ poznamenal.

Hasiči. Ilustrační fotografie.
Hořící balkón v Brně: dvanáct lidí muselo z bytového domu utéct před plameny

Úředník následně dostal na konci května 2017 okamžitou výpověď. Oficiálním důvodem bylo, že se z pracoviště vzdálil, aniž by to uvedl v docházce. Zásilku totiž zaměstnanec posílal v pracovní době. Navíc zasláním vězeňského pyžama místostarostovi porušil etický kodex úředníka.

Hrubé porušení předpisů

Úředník se proti vyhazovu odvolal. Městský soud v Brně i odvolací krajský soud podle webu Česká justice dal úředníkovi za pravdu a výpověď označil za neplatnou, neboť dospěl k závěru, že ji úředník obdržel opožděně a také proto, že se podle nich ani nedopustil hrubého porušení pracovních předpisů. Nejvyšší soud však vyhověl dovolání městské části a rozhodnutí krajského soudu zrušil. Nesouhlasil totiž s opožděností výpovědi a zpochybnil i skutečnost, že by se úředník čtvrthodinovým opuštěním pracoviště nedopustil hrubého porušení předpisů.

Silnáři už dokončili opravy v brněnské Porgesově ulici.
Opravy silnic v Brně: mezi tunely bez omezení, brzy konec prací na nájezdu na D1

Podle Nejvyššího soudu se jednalo o takzvané úmyslné předstírání výkonu práce, kdy zaměstnanec zneužívá pracovní dobu k zařizování soukromých záležitostí. „Útok na majetek zaměstnavatele (byť nepřímý, včetně předstírání výkonu práce) představuje z hlediska intenzity takové jednání, pro které je možno se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr,“ uvedl Nejvyšší soud v odůvodnění, které citoval server Česká justice. Úředník se podle soudu navíc své jednání snažil zakrýt nepravdivým údajem o opuštění pracoviště a tuto dobu pak využil k urážce zastupitele. Případ bude znovu projednávat krajský soud.

Redakce Rovnosti požádala o vyjádření i současné představitele bystrcké radnice. Starosta Tomáš Kratochvíl je však nyní na dovolené a místostarostka Veronika Antonínová o případu bližší podrobnosti nevěděla. „V roce 2016 jsem ještě na úřadu nebyla, takže víc informací vám k tomu neposkytnu," řekla. Místostarostkou je od roku 2018.