Třináctiletý Honza zBřeclavi doplatil na svoji lehkomyslnost. Vsobotu vpodvečer skočil pod jezem u břeclavského sídliště U Splavu, kde si hrál skamarády, do Dyje. Zvýšená hladina řeky po předchozích bouřkách a silný spodní proud, který ho strhl, se ale chlapcovy staly osudnými. Zmizel pod hladinou a už se neobjevil.

„Jeho matka je ztoho úplně zoufalá. Museli ji nadopovat prášky,“ popisovala první hodiny po tragédii sousedka chlapcovy rodiny Věra Sojová.

Záchranná akce začala hned vsobotu večer. Do pátrání po zmizelém žákovi ze základní školy Slovácká se pustili hasiči i policejní potápěči. Marně. „Akci komplikovala vysoká hladina řeky. Požádali jsme proto vodohospodáře, aby odpustili vodu do odlehčovacího koryta,“ řekla mluvčí břeclavského policejního ředitelství Kamila Haraštová.

Vneděli se podmínky zlepšily a dno řeky už od rána systematicky prohledávala pětice policejních potápěčů. Současně hasiči na člunech prozkoumávali břehy dále po proudu až k Pohansku, kam mohla voda tělo odnést. Kromě profesionálů se do akce zapojili i dobrovolníci ze Staré Břeclavi. „Prohledáváme zejména méně přehledná místa u břehů, jestli náhodou tělo nezachytili větve,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. V podvečer ale bylo pátrání přerušeno jako neúspěšné. Pokračovat bude znovu dnes.

Voda ale zabíjela také v Pasohlávkách. Už vpátek utonul vprvní Novomlýnské nádrži pětadvacetiletý muž zChotěboře, který byl ubytovaný vkempu Merkur. Jeho tělo hledali hasiči znafukovacího člunu a později i policejní potápěči až do soboty.

Ve stejný den po jedenácté hodině dopoledne pak vyjížděli břeclavští hasiči k záchraně osmnáctiletého mladíka, který se u Tvrdonic topil vřece Moravě. „Když přijeli na místo, byl už mladý muž na břehu. Vytáhli ho rybáři společně spolicisty. Byl vystrašený a prochladnutý, ale jinak vpořádku,“ přiblížil šťastný konec dramatu Haid.