Dvě rybí kosti uvízlé v krku, několik zlomenin, potyčky a bitky, krádeže, vandalství nebo menší dopravní nehody. To jsou události, které se na Břeclavsku staly během uplynulého vánočního víkendu.

„Čtyřiadvacátého a pětadvacátého jsem nesloužila, takže vycházím z toho, co mi říkali kolegové. Podle nich přišli na pohotovost jen asi dva lidé s tím, že jim uvízla v krku rybí kost. Lékaři také ošetřovali během svátků několik zlomenin,“ uvedla lékařka břeclavské nemocnice Monika Toulcová.

Také zdravotní sestry v nemocnici potvrdily, že šlo o vcelku klidný víkend. Lékaři podle nich jen museli ošetřit několik zranění, jimž předcházely potyčky či bitky.

Poměrně klidné sváteční dny prožívali také jihomoravští hasiči. „Pokud je mi známo, tak se během Vánoc nic zvláštního neodehrálo. Ani stromečky nehořely. Kolegové zasahovali pouze u popraskaného vodovodního potrubí na Valticku,“ zavzpomínal velitel břeclavské požární stanice Tomáš Havlík.

Snad jen v sobotu měli hasiči na Břeclavsku trochu více práce. To když jedna z jednotek vyjela k odstraňování následků drobné dopravní nehody ve Velkých Bílovicích, která se naštěstí obešla bez zranění. Hasiči tam ale sorbentem zasypávali menší naftovou kaluž.

Jak potvrdila dispečerka břeclavského střediska Správy a údržby silnic Blanka Stöhrová, vcelku pohodovou službu měli o vánočních svátcích rovněž silničáři.

„Na Štědrý den se nic zvláštního neodehrálo. Bylo nad nulou a tak jsme ani nemuseli nikam vyjíždět. Pětadvacátého už ale sem tam poletoval sníh. Vyjíždět sypat jsme proto museli na Pálavu a Kloboucko,“ popsala Stöhrová.

Lidé si přáli sníh

Námraza se pak místy objevila až na Štěpána. „Sypání silnic nás ani v tento den neminulo, a to především znovu na Pálavě a Kloboucku. Pro silničáře byly i přesto Vánoce bez sněhu a tedy klidné. Lidé by ale asi spíš ocenili, kdyby nasněžilo,“ usmívala se dispečerka.

O něco pestřejší Štědrý den, Boží hod a Štěpána měli na Břeclavsku policisté. Ani o svátcích si totiž nedali lupiči a vandalové pokoj. „Hned na Štědrý den neznámý pachatel v Břeclavi ukradl koženou peněženku s doklady a hotovostí. Majitele tak připravil o dvaapadesát tisíc korun,“ sdělila policejní mluvčí Hana Kejlová.

Co dělat měli strážníci také pětadvacátého prosince. V břeclavském depu totiž řádil vandal. Nastříkal tam nečitelné graffiti. Způsobil tím škodu přes dvacet tisíc korun.

Kuriózní vandalství se podle slov Kejlové odehrálo na Štěpána na čerpací stanici v Lednici. „Neznámý pachatel tam rozbil skleněnou okenní výplň. A to nejspíš tak, že na čerpací stanici vhodil zábavní pyrotechniku. Nic neukradl, takže policisté předpokládají, že šlo o nehodu. Nicméně svým jednáním způsobil dvacetitisícovou škodu,“ řekla břeclavská policejní mluvčí.

Svátky se naštěstí tentokrát obešly bez závažnějších dopravních nehod, při nichž by se někdo zranil.