Podle policistů se uprchlý vězeň může pohybovat na Břeclavsku, Hodonínsku či Kroměřížsku, kde má trvalé bydliště. „Hledaný muž měl na sobě v době útěku černé tričko, černé kraťasy a černou pracovní obuv. Poznat jej můžete také podle tetování a jizvy na levé paži,“ popsal muže jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na nestřeženém pracovišti se vězni volně pohybují, prostory věznice dokonce opouštějí. Některý z civilních zaměstnanců poté provádí jejich kontrolu. „Občas mají umožněno dokonce odejít do práce sami. Bohužel se někdy stane, že se někdo nevrátí, většinou jej ale policisté během několika dnů až týdnů najdou,“ vysvětlila postup mluvčí Vězeňské služby České republiky Markéta Prunerová. Tento režim umožňují věznice pouze lidem, kteří se nedopustili závažných trestných činů.

Jedno z vozidel, v němž migranti přejížděli.
Policisté zadrželi na Břeclavsku více jak stovku migrantů. Převážně ze Sýrie

Do pátrání se po útěku okamžitě zapojili policisté ve spolupráci právě s vězeňskou službou. Pokud by se jim vězně povedlo dopadnout, je jisté, že o možnost práce mimo prostory věznice přijde. Následovat bude také kázeňský trest. Zásadnější změny v přístupu k bezpečnosti však podle vyjádření Prunerové vězeňská služba zřejmě neplánuje.

Mluvčí břeclavské věznice Martina Michalicová odmítla k případu sdělit jakékoliv podrobnosti. „Areál, ve kterém vězni pracují, je hlídaný. Náš následný postup ale komentovat nebudeme,“ sdělila stroze. Jakékoliv informace o pohybu hledaného muže uvítají kriminalisté prostřednictvím tísňové linky 158.

Z břeclavských věznic uprchli naposledy dva trestanci před šesti lety v rozmezí hned dvou měsíců. Zatímco prvního z nich dopadli kriminalisté už po deseti dnech v Českých Budějovicích, vypátrat druhého zabralo policistům přibližně dva měsíce. Našli jej teprve na Pelhřimovsku, kde měla pobývat také jeho rodina.