Případ je ojedinělý. Srovnání snese jen s událostí, která se v Břeclavi stala v roce 2007. Tehdy se vězeň udržel na svobodě po tři roky. „Dostal se až do Anglie," vzpomněla mluvčí policistů Kamila Haraštová. Ostrovní země vězně poté vydala zpět do České republiky.

Také u Dvořáka existuje pravděpodobnost, že zmizel v zahraničí. Věznici dělí od hranic s Rakouskem jen několik kilometrů. „Hledaný odešel bez osobních dokladů, ty zůstaly ve věznici," řekla mluvčí.

Policisté společně s Vězeňskou službou vyslechli Dvořákovy spoluvězně. Bez výsledku, který by je někam posunul. Kam se muž vydal a zda útěk dlouhodobě plánoval, zůstalo bez odpovědi.

Ředitel věznice Miroslav Vodák uvedl, že muž patřil spíše k bezproblémovým vězňům. Na dotaz, zda měl kázeňské prohřešky, ředitel odpověděl: „V tomto nijak nevyčníval."

Dvořákův trest měl vypršet za dva roky. Pokud ho policisté dopadnou, kvůli útěku si pobyt za mřížemi prodlouží. Čeká ho soud.

Podle informací Břeclavského deníku Rovnost pracuje policie s variantou, že se vězeň ukrývá ve společnosti lidí pohybujících se za hranou zákona. Má jít o skupinu, se kterou spolupracoval už dříve.

Naopak méně pravděpodobné je, že zůstal v kontaktu se svou rodinou z Pelhřimovska.

Zkušenosti vyšetřovatelů z obdobných případů ukazují, že k zadržení může pomoci náhoda i neopatrnost hledaného. Loni se jiný vězeň, který odešel z břeclavského pracoviště, dostal do Kopřivnice. Tam jeho „výlet" skončil poté, co se rozhodl krást v obchodě.

Například strážníci v Mikulově narazí na lidi hledané z různých důvodů zhruba osmkrát za rok. „Počet těch, které předvedeme na policii České republiky k prověření totožnosti, je ale několik desítek. Do databáze po pátraných osobách se dostaneme i my, v tom není žádný problém," sdělil vedoucí strážníků Jiří Hamerník.