Pořádnou nadílku dostali pod stromeček bývalý starosta, místostarostka a účetní z Přítluk. Soud jim vyměřil tresty za poškození obce. Nakonec „jen“ podmínečné. Zohlednil totiž, že nikdo z nich ještě nebyl trestaný. Obec měli podle obžaloby připravit o statisíce. Ve středu ale tvrdošíjně trvali na své nevině.

„Nejsem si vědoma toho, že bych spáchala nějaký trestný čin. Pracovala jsem vždy pro obec,“ podotkla po závěrečné řeči svého obhájce bývalá přítlucká místostarostka Daniela Řezáčová. Důkazy svědčily o něčem jiném.

Řezáčová vyfasovala dvouletý podmínečný trest s odkladem na čtyři roky. Bývalá pracovnice Finančního úřadu v Břeclavi navíc nemůže čtyři roky vykonávat podobnou práci a soudce konstatoval, že musí zaplatit poškozené obci osm set tisíc korun.

Kauza Přítluky: první pochybnosti

Někdejší starosta Přítluk Jan Minařík dostal o něco menší trest – osmnáctiměsíční podmínku s odkladem na tři roky. Zákaz činnosti mu soud vyměřil na tři roky.

Bývalá účetní obce Vladimíra Hyclová musí zaplatit bezmála dvě stě třicet tisíc korun jako náhradu škody, která obci jejím přičiněním vznikla. Soud jí vyměřil jednoletý podmínečný trest s dvouletým odkladem.

Neplatné smlouvy

Státní zástupce bývalého přítluckého starostu a jeho zástupkyni vinil ze zneužití více než třímilionové státní dotace na výstavbu rodinných domků. Ty měly podle smlouvy s ministerstvem zůstat po dobu dvaceti let ve vlastnictví obce. To se ovšem nestalo a většinu majetku obec přepsala na nájemníky.

Smlouvy na doporučení advokáta Zbyňka Pražáka podepisoval starosta, který se u soudu hájil tím, že obec nechtěl poškodit. V závěrečné řeči prohlásil: „Cítím se v této věci nevinen.“

Soudce Pavel Beránek při zdůvodnění rozsudku poukázal na to, že obec postupovala nezákoně. „Obec musela nejdříve převod práv odsouhlasit v zastupitelstvu, což se nestalo. Smlouvy jsou absolutně neplatné,“ vysvětlil.

Převod obecního majetku neodsouhlasili zastupitelé, čímž podle Beránka Řezáčová a Minařík porušili zákon o obcích. Důsledkem bylo vrácení části státní dotace.

Z obviněných měla na svědomí nejvíce vroubků – tři trestné činy – Řezáčová. Čerpala z obecní pokladny příliš mnoho peněz na zaplacení právníka, dále nechala účetní proplácet účty za telefon, pobírala vysoké odměny a její dcera Daniela Jeřábková dostávala spoustu peněz za administrativní práci. Jak soudce konstatoval, to vše neoprávněně. Záležitosti totiž měli projednat zastupitelé. A to se nestalo.

Státní zástupce Jiří Košíček žádal u soudu vyšší tresty. Pro Řezáčovou dokonce čtyři roky nepodmíněně. „Obžalovaní byli doposud netrestaní,“ zdůvodnil soudce mírnější tresty.

Obhájci obžalovaných využili práva vzít si lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se jejich klienti odvolají, bude kauzu řešit Krajský soud v Brně.