Vinař Petr Škamrada z Vranovic zažil o víkendu šok. „V sobotu jsem zorganizoval brigádu na sběr hroznů, a když jsme přijeli na místo, nevěřil jsem vlastním očím. Bylo posbíráno,“ líčí Škamrada.

Nejsmutnější na všem podle něj je, že zloděj měl pravděpodobně klíč od brány, vinice spolku vinařů jsou totiž oploceny. „Plot nebyl poškozený a bylo odemčeno,“ upřesnil.

Dvě stovky hlav především svatovavřineckého, ale také letos prý velice vydařeného sauvignonu ve vinici Pod Hájkem chmaták obral naprosto dokonale, musel na to mít dostatek času. Na pokoji nechal jen krajní řádky, aby ho nikdo neviděl, a sbíral uprostřed.
„Tohle je největší hyenismus, posbírat úrodu malovinaři, který tu svou trochu pěstuje pro potěšení a pro svou potřebu. Těšil jsem se na mimořádnou kvalitu hroznů, sauvignon, který zbyl, měl 24,5 stupně, teď je pryč,“ nechápe Škamrada bezohlednost člověka, který podle jeho slov zmařil nejen celoroční práci, ale také ho okradl o peníze, které do vinice investoval.

Špačkům se vranovičtí malovinaři letos ubránili, nenapadlo je ale kalkulovat s lidskou vypočítavostí. „Vinice jsou tu snad víc než patnáct let, ale tohle se stalo poprvé,“ smutně konstatuje poškozený vinař.
Podle policistů je v dnešní době podobný případ spíše výjimečný. „Zatímco v dřívějších letech bylo krádeží hroznů více, loni a letos jsme zatím evidovali vždy jen po jedné. V letošním roce k tomu pak přibyl jeden případ poškození vinice ve Velkých Bílovicích,“ uvedl Milan Janůvka z kanceláře břeclavského policejního ředitele.

Ani předseda vranovického vinařského spolku Jan Šich podobný případ nepamatuje. Vinařství se přitom věnuje téměř čtyřicet let. „Dříve jsme tu měli nějaké krádeže ovoce, ale v menším množství. Ovšem vinařství je čím dál dražší záležitost a zlodějům se tak krádež hroznů vyplatí,“ povzdechl si Šich. V době, kdy vinaři se sklizní kvůli vyšší cukernatosti čekají co nejdéle, bude podle něj možná nepoctivých „česáčů“ přibývat.
Škamradův vinohrad prý na zastrčeném místě, navíc ve špatném počasí do vinohradů lidé chodili minimálně. „Zlodějů muselo být asi víc, jednomu by posbírání dvou set hlav trvalo snad celou noc,“ odhadl Šich.