V první chvíli ani nechtěla volat policii, kola nebyla nová, ale byla v dobrém stavu. „Vzali mi i kolo s dětskou sedačkou, to mě naštvalo nejvíc. Mám pocit, že si náš dům někdo vytipoval. Na Facebooku, kde jsem o krádeži napsala, se mi začali ozývat lidé s podobnou zkušeností,“ podotkla Šrámková. Policisté jí zatím bližší informace nesdělili.

Zámek ve Valticích.
Zámky v Lednici a Valticích: Lichtenštejnsko dalo zelenou spolupráci s Českem

Přes kamarádku se dozvěděla, že není z okolí jediná, ke komu v poslední době zavítali zloději. „Zkontaktovala jsem se s Terezou Smočkovou, kterou někdo okradl poblíž Valtic. Policisté krádeže nijak nespojovali, ale podle mě by to mohli být ti stejní pachatelé,“ myslí si Šrámková. V dobu krádeže totiž kamera jejího souseda zaznamenala u domu dva muže.

Na chatě Terezy Smočkové poblíž Valtic se zloději objevili hned dvakrát. „Poprvé nám otrhali pár rajčat a paprik a ostříhali javor. Ve tmě si možná mysleli, že je to marihuana, stalo se to v noci, kdy nikdo na chatě nebyl,“ svěřila se Smočková s tím, že první vloupání kvůli malé škodě, kterou pachatel způsobil, ani nenahlašovala na policii.

Zloději vykrádají domy, chaty i zahrady

O dva týdny později se ale do její chaty někdo vloupal znovu: „V noci na tuto středu nám někdo rozbil okno a dveře a odnesl nářadí, mezi kterým byla například pila a vrtačky,“ uvedla Smočková.

Že lidé na sociálních sítích o krádežích na Břeclavsku a v okolí píší, sleduje Smočková už od května. „Někdo zmiňoval, že se vykrádají zahrady u Mikulova a Valtic. Nevěnovala jsem tomu pozornost, říkala jsem si, že na chatě máme akorát pár slepic a zeleninu. Na začátku října jsem ale četla, že nevítaná návštěva přišla k někomu z Valtic, uživatelka měla na Facebooku také záběry z kamer,“ popsala Smočková.

Výrobky z dýní, které udělaly děti v Kurdějově, dvakrát poničil vandal. Měl je rozkopat tamní farář.
Farářem zničené dýně v Kurdějově. Řešení bude na dlouho, tvrdí generální vikář

Krajští policisté zaznamenali za minulý měsíc přes sto čtyřicet krádeží vloupáním do rodinných domů, osmdesát krádeží bylo ve víkendových chatách. „Obecně lze říci, že u krádeží kol a nářadí v kraji nezaznamenáváme nějaký „boom“, tato trestná činnost je s menšími odchylkami poměrně konstantní. Samozřejmě funguje přímá úměra, pokud na Břeclavsku je, jak je známo, více jízdních kol, tak tam bude logický větší počet krádeží,“ informovala mluvčí krajské policie Andrea Cejnková.

Během zimního období doporučují policisté lidem, aby chaty, na kterých netráví tolik času jako v teplejších měsících, zabezpečili proti zlodějům. Policie chatařům radí například to, aby chatu nepravidelně navštěvovali případně požádali o kontrolu souseda. Vhodné je také nenechávat poblíž žebříky, které by mohly vniknutí zloději usnadnit.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Úspěch rybářů na Nových Mlýnech. Největší kapr vážil přes devětadvacet kilo

Zdroj: se svolením European Carp Championship – Stairs2Hell