Muž, který před osmnácti lety zabil člověka v Pustiměři u Vyškova, se teď sám udal policistům. „Padesátiletý muž ze Slovenska přišel přiznat svoji vinu na policejní stanici v Praze. Překvapeným policistům nahlásil, že roku 1991 zabil muže polské národnosti v Pustiměři na Vyškovsku. Je to opravdu mimořádný případ,“ řekl Libor Kachlík z Jihomoravské policejní správy, který vyšetřuje vraždy v kraji.

Za svůj čin by přitom muž za dva roky nebyl potrestán, „Vražda by totiž byla v tomto případě po dvaceti letech promlčena,“ řekl bývalý kriminalista Miloslav Jedlička Případ teprve začíná policie znovu otvírat, a proto Kachlík odmítl podat více informací. Deníku Rovnost se však podařilo zjistit, že mrtvolu muže objevil 23. září roku 1991 traktorista z Pustiměře. Na poli kousek od rychlostní silnice R46 náhodou při setí našel pod hlínou lidské tělo. Vyšetřovatelé později zjistili, že šlo o Poláka, pachatele ale nikdy nenašli.

Podle Kachlíka mohl mít případ z roku 1991 loupežný motiv. To prý ale vrah, kterému nyní hrozí až 15 let odmítá.

Co přimělo muže k doznání viny po osmnácti letech, není zatím jasné. „Případy, kdy se někdo k prohřešku přizná, jsou rozhodně výjimečné. Může se stát, že člověk svoje činy neunese. Zločin mu může něco připomenout a přizná se. Po takové době to ale opravdu obvyklé není,“ myslí si brněnská psycholožka Marcela Šindelářová-Langová. Také podle brněnského advokáta Jana Žižlavského nemá případ obdoby. „Nemyslím si, že by šlo o pozdní lítost. Asi si skutečně myslel, že už je jeho čin už promlčený,“ řekl brněnský advokát Jan Žižlavský.

Případ bude vyšetřovat Jihomoravská kriminálka a o jeho osudu rozhodnou soudci v Brně. „Přiznání vraha může brát soud jako polehčující okolnost, přestože k němu došlo po tak dlouhé době,“ vysvětlil Žižlavský a dodal, že pro vyšetřování případu bude také důležité, jakým způsobem a z jakých pohnutek vrah svoji oběť zabil.

ANDREA ŽÁČKOVÁ