Prvním z těch, kdo už uniformu neoblékne, je policista z Brna­venkova. Minulou středu ho zadržela policejní inspekce kvůli podezření z vydírání. „Vyšetřovaným sliboval, že za peníze změní výsledek šetření a případně i odsouzení. Podařilo se nám ho chytit zrovna ve chvíli, kdy přebíral několik desítek tisíc korun,“ uvedla mluvčí policejní inspekce Martina Lídlová.

Prověřování policisty zatím neskončilo. „Svým vlastním vyšetřováním jsem získal materiál, ze kterého jsem usoudil, že je vhodné tohoto muže propustit,“ uvedl Kužel.

Inspekce se případem zabývala už od června. Minulý týden pak Kuželovi oznámila výsledek vyšetřování a tento týden ředitel dostal i spis k případu. Ten byl impulzem k tomu, že muže propustil.

Kromě něj musel policii tento týden opustit ještě jeden muž. Ukázalo se totiž, že padělal peníze. Podrobnosti a pracovní zařazení policisty odmítl Kužel zveřejnit. Řekl jen to, že v tomto případě už padl pravomocný trest.

Krajský ředitel tvrdí, že podobné prohřešky jsou výjimečné. „Jihomoravská policie zaměstnává 3800 lidí. Takovéto případy jsou tedy procentuálně zcela zanedbatelné. Nicméně propuštění podobných lidí je ozdravné a ostatní varuje před podobnými excesy,“ podotkl Kužel.

Podvod za 3 miliony

Toto však nejsou jediné dva letošní případy, kdy měli policisté v kraji problémy nejen s hlídáním zákona, ale i s jeho dodržováním. Na začátku prázdnin brněnský městský soud potrestal bývalého vedoucího účetnictví jihomoravské policie Martina Kudělu.

V době, kdy u policie pracoval, totiž zaměstnavatele podvedl o skoro tři miliony korun. „Vymyslel si fiktivní firmu, zřídil jí účet a nechal na něj proplatit jedenáct faktur,“ popsal podvody státní zástupce Michal Fiala.

Tehdejší zaměstnanec policie většinu peněz prosázel. „Loni v prosinci mi došlo, že jsem zašel příliš daleko. Proto jsem se přiznal,“ řekl Kuděla, který od té doby třetinu peněz vrátil. K jeho snaze přihlédl i soud a vyměřil mu podmíněné třicetiměsíční vězení. Takto mírný trest dostal Kuděla proto, aby mohl dál platit dluh.

Kromě Kuděly stanuli letos před soudem ještě další tři policisté z Brna. Josef Srnský, František Jaroš a Jarmil Šimoník. Jsou obžalovaní z toho, že loni v lednu ubili při zatýkání Vietnamce Hoanga Sona Lama. „Přikázali mu, aby si klekl a předpažil. Srnský ho dvakrát praštil přes ruce obuškem, několikrát ho udeřil pěstí a kopl do žeber a do ledvin. Jeho dva kolegové útoku nezabránili,“ uvedl státní zástupce Jan Megela s tím, že Vietnamec na následky zranění zemřel. Verdikt v této kauze zatím nepadl.

Při jejím vyšetřování navíc našla policejní inspekce v Srnského počítači fotky a video s dětskou pornografií. Státní zástupce však neprokázal, že Srnský o pornu věděl, a tak soud policistu osvobodil.