Osmadvacetiletému muži nyní hrozí vězení i na několik let.

„Při kontrole cestujících v autobusu jedoucím po trase Budapešť – Praha jeden z pasažérů předložil občanský průkaz Polska. Zkušení policisté pojali podezření, že jde o padělek, což jim potvrdila i kontrola pravosti dokladu, kterou provedli ve svém specializovaném vozidle - Schengenbusu," uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová.

Krkolomná cesta

Na dotaz, kdo vlastně je, muž odpověděl, že pochází z Ukrajiny. V kufru měl platný ukrajinský pas včetně schengenského víza, díky kterému mohl být v zemích schengenského prostoru až do doku 2013.

„Kromě platného cestovního dokladu na své skutečné jméno pak policisté v zavazadle objevili i padělaný řidičský průkaz Polska. Na služebně se pak cizinec přiznal, že cílem jeho cesty byla Velká Británie, kde si chtěl najít práci," sdělila Vedrová.

Zvolil ovšem krkolomnou trasu, při níž by najezdil tisíce kilometrů: z Ukrajiny do Itálie, poté do Polska a z Maďarska pak přes Českou republiku. „Vysvětlit nedokázal ani to, proč se prokazoval padělaným dokladem Polska, když měl platný cestovní pas včetně potřebného víza. V České republice si tak vyzkouší zkrácené přípravné řízení pro podezření z padělání a pozměnění veřejné listiny. Za ten mu hrozí až tři roky odnětí svobody," dodala mluvčí.