Břeclavský soudce Oldřich Rezek prozradil, jaký trest hrozí čtyřiačtyřice­tiletému muži, který coby pracovník České pošty v letech 2001 až 2006 vykradl bezmála čtyřicet tisíc dopisů z ciziny.

„Obviněný muž spáchal dva trestné činy. Dopustil se krádeže a porušování tajemství dopravovaných zpráv,“ sdělil Rezek.

Jak vysvětlil, trestní příkaz, který kromě obviněného muže obdrželo i Okresní státní zastupitelství v Břeclavi, obsahoval kumulaci několika výroků. „Muž byl ohrožen trestní sazbou do dvou let. Byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání jednoho roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let,“ řekl Rezek.

Soud dále Jandorovi uložil peněžitý trest padesát tisíc korun. V případě, že by částku neuhradil, hrozil by mu navíc trest odnětí svobody v trvání čtyř měsíců. Bývalý pošťák, který léta vykrádal poštovní zásilky směřující do tří jihomoravských okresů z různých koutů světa, navíc nesmí vykonávat činnost v oblasti poštovních a telekomunikačních služeb, a to po dobu pěti let.

„Obecně je možné říct, že se podmínečný trest může laikovi zdát jako nepřiměřeně mírný. Opakuji však, že jsme vázání tím, co je uvedeno v trestním zákoně, to znamená jaká je sazba, jaké tresty je možné uložit. Osobně bych mohl říci, že by za to mohly být přísnější tresty, ovšem ty nemohu uložit, pokud to sazba nedovoluje,“ vysvětlil břeclavský soudce, který případ řešil. „Je to poprvé trestaný člověk, doznal se, takže nepřichází v úvahu nepodmíněný trest odnětí svobody,“ dodal.

Za mimořádnou záležitost považuje případ z pohledu velkého mediálního zájmu. „Z hlediska trestního práva je to svým způsobem velmi nudná záležitost. Řekl bych až bagatelní trestní čin. Pokud by zákonodárce tyto trestné činy nějak více postihoval, tak by to byla zajímavější kauza,“ dodal Rezek.

Proti rozsudku se může odvolat státní zástupce i obžalovaný. Proti trestnímu příkazu mohou podat takzvaný odpor, tedy de facto odvolání. Pokud by k tomu došlo, soudce nařídí hlavní líčení.

„Státní zástupce věc přezkoumá a zváží, zda podá či nepodá odpor,“ sdělila pouze ve čtvrtek odpoledne okresní státní zástupkyně Anežka Forstová s tím, že zatím nebude konkrétnější.

Obžalovaný Jandora velel v Břeclavi skupině poštovních zaměstnanců, kteří měli na starost vykládku listovních zásilek. Za šest let se mu podařilo ukrást tisíce dopisů, když si nepozorovaně vytipoval určité pytle se zásilkami ze zahraničí.

Z okruhu sto padesáti lidí policisté při vyšetřování případu postupně vyčlenili pět podezřelých. Viníkem byl hned první, na něhož se zaměřili. Muže obvinili loni v září a vyšetřovali ho na svobodě. „V tomto případě jde spíš o morální aspekt,“ sdělil břeclavský kriminalista Josef Brabec. Vyčíslená škoda jedenáct tisíc korun odpovídala pouze hodnotě proměněných bankovek, které obviněný muž v dopisech našel.

„Pachatel zpočátku nespolupracoval, ale když jsme mu předložili důkazy, doznal, že nemá cenu zapírat. Přiznal se a vydal nám asi 250 poštovních známek a kolem 150 drobných mincí z celého světa,“ popsal Brabec.