Podle soudu čtyři ženy a dva muži několik měsíců týrali dnes devítiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba z Kuřimi. A likvidovali jejich duši.

Nejvyšší trest dostala teta týraných chlapců Kateřina Mauerová. Soud ji do vězení poslal na deset let. O rok méně soud vyměřil matce chlapců Kláře Mauerové. Jan Škrla a Hana Bašová, budou ve vězení sedm let. Barbora Škrlová, která hrála roli Aničky, stráví za mřížemi pět let, stejně jako Jan Turek. Výši trestu určil soud podle podílu na týrání chlapců.

Soudu se podle předsedy senátu Pavla Götha podařilo prokázat, že Ondra s Jakubem snášeli psychické i fyzické týrání minimálně deset měsíců. „Byť chlapci zpočátku týrání popírali, později vše přiznali a popsali ho do detailů. Není důvod jim nevěřit, protože něco takového by si jen stěží vymysleli,“ řekl Göth.

Chlapci však podle soudu zdaleka neřekli všechno, co s nimi jejich trýznitelé dělali. „Pokud soud vezme do úvahy věk dětí a jednání obžalovaných, pak všech šest likvidovalo dětskou duši. Navíc to dětem dělali lidé, kteří jim byli blízcí. Vlastní matka a teta,“ uvedl soudce v odůvodnění rozsudku.

Odsouzení musí dohromady chlapcům zaplatit odškodné. Ondřejovi 320 tisíc a Jakubovi 240 tisíc korun. Soud všem šesti navíc zakázal na deset let pracovat s dětmi. „Zneužili ideály skautingu, náboženské ideály a víru v boha,“ zdůraznil Göth.

Šestice působila na psychiku dětí nejméně od léta 2006 do loňského května, aby je zlomila a vytvořila z nich necitlivé lidi, kteří budou poslouchat jakékoliv příkazy. Bili je, zraňovali, ponižovali a zavírali je do klecí.

„Násilí se vystupňovalo na chatě ve Veverské Bítýšce, kam přijeli Bašová, Turek a Škrla. Klára odvedla chlapce do komory, zavázala jim oči a předala trýznitelům. Nasadili jim pytle na hlavu, svlékli donaha a ponižovali. Jakuba drželi za přirození,“ uvedla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Přísné tresty obhájce odsouzených zaskočily. „Tipoval jsem osm devět let,“ uvedl obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. Také trest pro Škrlovou je podle jejího advokáta Richarda Nováka nepřiměřeně vysoký. Obhájce Kláry Mauerové Daniel Ševčík řekl, že je jeho klientka spokojená s odůvodněním rozsudku. Soudce totiž uvedl, že byla zmanipulovaná. K verdiktu se nikdo z odsouzených přímo nevyjádřil, ale lze předpokládat, že se jejich obhájci proti němu odvolají.

Čtěte online z pátečního vynesení rozsudku: Tyrani stráví ve vězení 43 let

Bizarní případ, který nemá v Česku obdoby

Šokující případ, který vstoupil do historie kriminalistiky jako kuřimská kauza, je vyřešen. Soud rozpletl příběh, který provázelo kruté mučení a na jehož konci jsou dvě psychicky zlomené děti. Jejich utrpení začalo před více než dvěma lety.

Na jaře 2006 zazvonila u dveří bytu Kláry Mauerové v Krásného ulici v brněnských Židenicích její sestra Kateřina. Ruku jí svírala malá pohublá holčička Anna. Prý jí bylo dvanáct let. Roli děvčátka však hrála dvaatřicetiletá Barbora Škrlová. Kateřina sestře řekla, že s ní potřebuje pomoci. Prý je těžce nemocná a má za sebou krutý osud, protože ji týrali zlí lidé.
Klára sestře uvěřila a začala se o Aničku starat. Zanedbávala ale kvůli tomu své vlastní syny, tehdy sedmiletého Ondřeje a devítiletého Jakuba. Ti navíc jako jiní kluci v tomto věku zlobili. A to se přestalo jejich tetě Kateřině líbit.

Nejprve Kláru upozornila, ať si hochy umravní, jinak bude muset vyhledat odbornou pomoc. Když uličnické chování chlapců neustávalo, dostala Kateřina nápad. Namluvila sestře, že se s ní spojí muž, který jí s výchovou pomůže. Označovala ho jako Doktora. Ve skutečnosti to ale byla sama Kateřina, která z mobilu a počítače posílala Kláře nejrůznější úkoly. V mailech a esemeskách se objevovaly příkazy k fyzickým trestům a později i týrání.

Klára zpočátku Ondru s Jakubem „pouze“ bila a zavírala do šatníku. Po čase ale Kateřina vymyslela šokovou terapii a na chatě ve Veverské Bítýšce na Brněnsku uspořádala týden krutého mučení. S Klárou zavírala chlapce do psích klecí, ve kterých je také krmily. Večer pak hochy pouštěly ven, aby je mohly mučit.

Klára bila své syny páskem a rákoskou, škrábala je vidličkou, pálila cigaretou a topila v lavoru s vodou. Kateřina jim při tom držela ruce. Ženy navíc plačící chlapce svazovaly provazy a švihadly, zavazovaly jim oči a nutily je učit se vulgární texty. Když kluci úkol nezvládli, zbily je.

Vrcholem pobytu na chatě byl „mučicí večírek“, kterého se zúčastnili také pracovnice brněnského Domu dětí a mládeže Paprsek Hana Bašová, bratr Barbory Škrlové Jan Škrla a jeho kamarád Jan Turek. Ti nasadili chlapcům na hlavy plastové pytle, svázali je a nahé je bili. Řezali je nožem po zádech, pálili je v tříslech a na jiných částech těla, nadávali jim, ponižovali je a Škrla dokonce vyřezal kus tkáně z Ondřejovy hýždě.

Bašová kromě mučení dělala také „publikum“. Vyluzovala různé zvuky a hlasy, aby vyvolala u chlapců dojem, že je v místnosti více lidí. Tím se strach dětí ještě zvětšoval. Když se Ondřej s Jakubem po týdnu mučení vrátili domů, jejich životy se na nějaký čas rozdělily. Půl roku spolu nevyrůstali, protože Jakub byl zavřený v brněnském Paprsku a Ondra se přestěhoval s matkou do Kuřimi, kde týrání vyvrcholilo.

K odhalení utrpení chlapců dopomohla až loni v květnu náhoda. Soused Kláry Mauerové Eduard Trdý si tehdy koupil moderní „chůvičku“ s kamerou a připojil se na stejný televizní kanál, jako jeho sousedka. To, co uviděl, by si podle svých slov nepředstavoval ani v nejděsivějším snu. Spatřil zavřeného a svázaného Ondřeje, který se krčil v temném sklepě. Jedl ze země a matka na něj pokřikovala.

Trdý zavolal policisty, kteří dítě osvobodili. Chlapec byl v tak špatném stavu, že to šokovalo i otrlé policisty a hasiče, kteří v domku zasahovali. Vyšetřování případu trvalo kriminalistům téměř rok. Podle psychologů budou mít chlapci, kteří teď žijí v dětském krizovém centru Klokánek, obrazy z hrůzného mučení před očima do smrti.