V regionu je jich pár, ale jejich jména úředníci a policisté znají více než dobře. Často od nich přijímají výtky, upozornění a dopisy. Na cokoliv. U mnohých si za to vysloužili označení notoričtí stěžovatelé.

Jedním z nejznámějších je Ivan Novotný z Břeclavi. Za poslední léta zásobil úředníky a policisty stohem lejster. A hodlá vytrvat. Tvrdí, že upozorňuje na problémy a podvody, které se ve městě dějí na nejvyšších místech.

„Vše je řádně podepsané, orazítkované a podané. Žádný anonym,“ zdůraznil muž krátce poté, co odeslal ironické poděkování veliteli břeclavských policistů Františku Klimusovi. Ve zkratce: děkuje za záchranu lidských životů, protože se policisté marně pokoušeli otevřít zbrojnici před zásahem. Nikoho tak podle něj nemohli zastřelit.

Klimus se zprávy dočkal například také na konci loňského listopadu, kdy Novotný policistům nabídl starší plotýnkový vařič, hrnec a vařečku, aby si mohli vyrobit pervitin i na pracovišti. Narážel tak na aféru obviněného policisty, kterého šetřila inspekce ministerstva vnitra kvůli spolupráci s drogovým podsvětím.

„Notorických stěžovatelů je na Břeclavsku asi deset. Někteří jsou hodně vytrvalí a zásobují nás opakovanými podněty, které jsme už prošetřili. Na dopisy odpovídáme. Ovšem jen jednou. Odmítáme na jednu věc posílat deset reakcí,“ sdělil Klimus.

Tvrdí, že podněty, z nichž je patrný zájem, skutečný problém a serióznost prověřují automaticky. „Jenže, když čtete něco, kde jsou už v druhé větě urážky na konkrétní lidi, je to těžké. Je třeba si zachovat nadhled. Je to, jako když někdo tisíckrát volá, že hoří. Po tisící první je problém mu uvěřit,“ krčil velitel břeclavských policistů rameny.

Odchylka osobnosti

Psycholožka Marie Langová – Šindelářová se s notorickými stěžovateli setkala několikrát. Ve většině případů šlo o muže. „Může jít o lehkou odchylku osobnosti. Tihle lidé mají, v uvozovkách, zvýšený smysl pro spravedlnost, kterou vidí svým pohledem. Za každou cenu se snaží, aby jim dal někdo za pravdu a často žijí jen pro to,“ konstatovala psycholožka.

Někteří stěžovatelé jsou podle ní upnutí na jednu věc, které se pevně drží. Když je vyřízená, najdou jinou. „Táhne se to s nimi dlouho. Chvíli mají klidnější období, pak zase aktivnější. Mnohdy omezují další aktivity, takže jim na nic jiného nezbývá čas,“ řekla Langová – Šindelářová.

Pravidelné stěžovatele či neustále nespokojené „rýpaly“ lze najít téměř v každém městě i malé obci. „U nás máme rozumné obyvatele, typický notorický stěžovatel chybí. Přesto se najdou případy, kdy se jeden člověk ozývá opakovaně. Stížnosti míří na rozhodnutí úředníků i samosprávu. Není výjimkou, když se dopis objeví na krajském úřadě,“ oznámil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Klimus přikývl. „Tohle se děje všude. Kdybych si měl brát nařčení osobně, musel bych spáchat harakiri,“ dodal policista.