Výsledek: každý osmý byl opilý.

„Zkontrolovali jsme celkem tři sta čtyřicet osob a dvaačtyřicet z nich bylo pod vlivem alkoholu. Všichni nadýchali do jednoho promile. Akce se uskutečnila v sobotu od osmi večer do čtyř hodin ráno,“ oznámila policejní mluvčí Petra Vedrová.

A to jde jen o odhalené případy. Kolik lidí ve věku od patnácti do nedovršených osmnácti let se skutečně napilo piva či vina, zjistí jen těžko.

„Spolužáci si o víkendu občas někam zajdou. Někde ale nechtějí alkohol prodat, takže se pro něj posílá třeba starší kamarád,“ vypráví Jakub, pouze však pod zárukou zachování jeho příjmení v anonymitě.

Policisté kvůli nezákonnému prodeji řešili dvacet přestupků. Případy poté předali zástupcům živnostenského úřadu. „Pokud je přestupek opakovaný, hrozí viníkovi pokuta až v řádech několika tisíc korun,“ sdělila Vedrová.

Například provozovatel jedné z břeclavských diskoték Dalibor Průdek přiznává, že odhalit u baru mladistvého, je mnohdy komplikované. A kontrolovat každého mezi netrpělivým davem čekajícím na obsloužení, je téměř nemožné.

„Jedině je označit hned u vchodu barevným páskem na ruce. Barmani pak vědí, že jim nesmí alkohol prodat. Jinak tomu zabránit nejde,“ sdělil Průdek. Policisté se v rozsáhlé osmihodinové akci zaměřili na desítky barů a diskoték. „Vím, že byli v Zaječí, Hustopečích nebo Kloboukách. U nás ale ne. Problém s alkoholem u mladistvých jsme ani řešit nemuseli. Snažíme se jim předcházet,“ řekl Průdek.

Mnohdy však v regionu dojde na složité dokazování, kde opilý mladík či dívka alkohol získali. Až v osmdesáti procentech totiž na diskotéku přichází v pozdějších hodinách už pod vlivem.

„To už je odpovědnost rodičů. Když přijde někdo hodně opilý, dovnitř ho ani nepustíme,“ dodal podnikatel.