Na zničený vinohrad ji upozornili sousedé v pondělí. „Dělo se tam něco před čtrnácti dny nebo třemi týdny. Když jsme tam teď přijeli, všechno bylo úplně spálené," popsala majitelka vinice situaci v trati Trkmansko. Ihned volala na policii. Postřik podle ní jednoznačně směřoval přímo na vinohrad.

„Asi se spletli," nechala se slyšet Ševčíková. Vůbec ji totiž nenapadlo, kdo by jí mohl tímto způsobem uškodit. Nepřátele, kteří by se jí chtěli cíleně pomstít, podle svých slov nemá.

„Snad nemám až tak velkého nepřítele. Myslím si, že nejsem s nikým tolik na nože," reagoval na připomínku Ševčíkové bořetický starosta Václav Surman. Třetí varianta podle něj je ta, že se viník možná chtěl pomstít ještě někomu jinému. V této viniční trati jsou na tamních sloupcích pouze uvedená čísla.

Zničený řádek tvořilo bezmála tisíc hlav révy vinné šesti červených odrůd. Z menší části je podle Ševčíkové zasažený i sousední řádek vinaře Vlastimila Chrástka. „Bude záležet na tom, čím je to postříkané. Pokud Randapem nebo něčím podobným, tak je nenávratně zničený. Pokud pachatel použil mírnější postřik, možná se vinohrad za dva až tři roky obnoví. Ale pod hlavami není ani tráva," vylíčila Ševčíková.

Podobný případ obec nepamatuje. Před lety sice jeden z vinařů postříkal vinici špatným postřikem, ale spletl se sám. Další pak omylem posbíral sousedovi hrozny z asi tisíce keřů révy.