Podle mluvčího cizinecké policie Brno Romana Pittnera se jednalo o první skupinku běženců, kterou se podařilo v letošním roce zadržet.

„Nedaleko Mikulova jsme kontrolovali při schengenském pátrání osoby, které jely v osobním autě s polskou registrační značkou. Auto řídil polský státní příslušník, spolu s ním tam byl další muž, rovněž Polák, a tři ženy,“ popsal Pittner s tím, že ženy policistům předložily ke kontrole cestovní doklady Indie, vydávané osobám bez státní příslušnosti. Jak se nakonec ukázalo, všechny tři pocházely z Tibetu.

„Ženy policistům sdělily, že jedou navštívit své známé, chtějí oslavit tibetský Nový rok a pak mají v úmyslu vycestovat zpět do Polska a z Varšavy letecky do Indie. Domnívaly se, že se mohou v Schengenském prostoru volně pohybovat na základě víza, které měly skutečně uděleno v cestovním dokladu,“ uvedl Pittner. Toto vízum je však opravňuje k pobytu pouze na území Polska.

Jak dodal, všechny tyto informace se policii podařilo ověřit. „Za nelegální pobyt jsme cizinky z našeho území vyhostili na dobu jednoho roku a také jsme jim udělili pokutu ve výši pět set korun,“ podotkl mluvčí.