Když lanžhotský farář František Putna odsloužil na začátku března nedělní ranní mši a vrátil se na faru, nevěřil vlastním očím. Našel vylomené dveře do bytu a důkladně prohledané místnosti. Zatímco kázal v kostele, navštívil jeho obydlí a úřadovnu zloděj. Ukradl několik tisíc korun a dalekohled.

Jednalo se již o šestý případ, který má neznámý neznaboh na svědomí. Od loňského května navštívil postupně fary v Podivíně, tentýž měsíc loupil v Moravské Nové Vsi, v prosinci a lednu v Pohořelicích, Vranovicích a Perné. Celkem způsobil škodu za bezmála tři sta tisíc korun.

„Už na přelomu roku mi volali kolegové, když se podobné případy staly na Mikulovsku. Další měsíc dva je člověk skutečně obezřetný, pak se přeci jen uklidní,“ řekl lanžhotský kněz František Putna. O to větší bylo jeho překvapení, když zjistil, že sériový zloděj řádil i u něj. „Co člověk nadělá, neubrání se tomu,“ poznamenal.

V Lanžhotě se lidé samozřejmě o případu baví. „Říkají, že je to hrozné, když i na faře se něco takového stane. Lidé pak byli trošku nervózní,“ přiznal místostarosta města Josef Bartoš, který podobný případ nepamatuje. Zavzpomínal, že před více než třiceti lety někdo ukradl v tamním kostele menší sošku umístěnou na křtitelnici. Tehdy měl usnadněnou práci, protože kostel byl přes den otevřený.

Šest po sobě následujících loupeží je něčím úplně výjimečným. Pro zloděje jsou zjevně hlavním motivem peníze a cennosti, o historické předměty či obrazy se nezajímá. „Kriminalisté žádají občany, kteří si všimli v uvedené době cizí osoby v blízkosti zmíněných objektů, aby policistům poskytli informace. Pachatel se může pohybovat i v okolí jiných farností a projevovat zájem o akce, které se na faře pořádají,“ vyzývají břeclavští policisté.

Když zloděj „úřadoval“ poprvé v Podivíně, právě tam napáchal největší škodu. Vyšplhala se na zhruba sto tisíc korun. „Ztratila se mi nějaká elektronika a peníze. Vzal i křížek na krk, který mi jednou přivezl kolega z Palestiny,“ prozradil podivínský kněz Pavel Křivý, který při hodnocení takového počínání jen těžce hledal slova. „Je hloupé, že si někdo musí pomáhat tím, že krade. Myslím, že to nebylo zrovna proto, že by potřeboval najíst a podobně,“ podotkl.

Případů, kdy si pachatel vyhlédl ke svým nekalým úmyslům kostely či fary, se na Břeclavsku v posledních letech nestalo mnoho. Většinou se jednalo o drobnější krádeže, kdy třeba ze svatostánku zmizely elektrické varhany, nebo například vandal poškodil zpovědnici.

Poslední větší krádež policisté šetřili před čtyřmi lety. Z mikulovského kostela svatého Václava tehdy zmizely čtyři plastiky a škoda dosáhla sto dvaceti tisíc korun. Ve stejné době někdo ukradl z kapličky na Svatém kopečku tři obrazy v hodnotě nejméně sto dvacet tisíc korun. Ty se později podařilo nalézt, ale už byly znehodnocené. Případy se tehdy podařilo objasnit.