Poškodili drahé zařízení a kabely, satelit se jim ale ukrást nepodařilo. Při nezdařilé akci zloději vypojili připojení internetu téměř tři sta uživatelům. Borkovanští si ale středeční večerní výpadek odmítli nechat líbit. „Od půl osmé večer nám volalo něco kolem dvaceti nespokojených zákazníků. Stěžovali si na dlouhodobý výpadek internetu," uvedl Tomáš Vrána, jednatel Českomoravské telekomunikační společnosti, jejíž satelit výtržníci narušili.

Pracovníci společnosti by bez nahněvaných telefonátů Borkovanských na podivnou snahu poblíž vysílače zřejmě sami tak rychle nepřišli. „Musím říct, že od nás tento výpadek nikdo nezachytil. Upozornili nás až nespokojení volající," přiznal Vrána.

Přesto i potom bylo těžké určit, v jaké oblasti a na jakém vysílači se porucha stala. „Ihned potom, co jsme se o nefunkčním internetovém připojení dozvěděli, jsem vyrazili na místo. Zasažené ale byly dvě lokality. Proto jsme nevěděli, o kterou stranu se v tomto případě jedná," popsal jednatel.

Podle něj se v jedné z oblastí v nedávné době objevil případ vandalství. „Na jedné ze stanic nám už jednou někdo ukradl olej z transformátoru. Mysleli jsme si proto, že půjde o to samé místo," vysvětlit Vrána.

Zloději ale řádili jinde. O satelit se pokoušeli na území Borkovan – poblíž vodárny, která se nachází mimo obydlenou část vesnice.

Škoda? Deset tisíc, možná i víc

V prostoru vysílače po sobě zanechali zničené věci. Nejhůře to odnesly antény, kabely a parabola. Ještě v noci odhadli zaměstnanci společnosti škodu na deset tisíc korun. Podle jednatele se ale může suma vyšplhat výš. „Výši újmy jsme určovali v noci, tudíž je pravděpodobné, že za dne ještě nějaké poškození objevíme," mínil Vrána.

Internet se podařilo obnovit již před desátou hodinou v noci. Všechno se událo bez vědomí starosty. „Ve večerních hodinách jsem nebyl na radnici, takže jsem se o případu dozvěděl až ráno. To už ale bylo připojení v pořádku," sdělil první muž obce Radek Valenta.

Policisté po vandalech stále pátrají. Jeden z obyvatelů Borkovan sice podle všeho viděl dva podezřelé muže, kteří si vysílač u vodárny prohlíželi, ale další nápovědy firmě a policii chybí. Nejasný je podle jednatele také motiv. „Myslím, že i kdyby satelit ukradli, jen velmi těžce by ho prodali. Jedná se sice o drahou techniku, ale těžce zpeněžitelnou. Second-handy s takovým typem zboží snad ani neexistují," řekl Vrána.

Podle jeho slov si neumí pokus o krádež či úmyslné poškození vysvětlit. „Kdyby to chtěl někdo rozbít záměrně, udělal by to nějak jinak. Ne až tak amatérsky. A zloději by nejspíš začali úplně někde jinde než u páčení antény," uvažoval Vrána.

Krádeže a narušování techniky nejsou v oblasti poblíž Borkovan ojedinělé. V poslední době tam technici společnosti E.ON zaznamenali sedmnáct podobných situací. „Dřív se kradly hlavně kabely a kovy, které se dají zpeněžit v kovošrotech. Poslední půl rok se ale stále častěji setkáváme se zloději, kteří jdou po oleji," uzavřel Vrána.

Středeční škodu řeší i nadále policisté v Hustopečích­.

ADÉLA JELÍNKOVÁ