Může jít o „módní” trend nebo zkrátka drzost stále sebevědomějších zlodějů. Lákavým cílem se pro ně v poslední době stala prasata v zemědělských areálech.

Letos jim podle dostupných statistik padlo za oběť průměrně více než jedno chovné prase za měsíc. Zloděj si přišel pro vepřové například do Lednice a Morkůvek, odkud celkově zmizelo už patnáct kusů. Policisté jsou zatím na zloděje krátcí.

„Jsme přesvědčení, že případy z Morkůvek a Lednice spolu nesouvisejí,” oznámila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Zabrat vyšetřovatelům dává zejména série krádeží z Morkůvek, kde zloději v tomto roce řadili třikrát. Do tamního zemědělského podniku se evidentně rádi vrací. Policisté včera potvrdili, že pracují s několika stopami, které je k viníkům směřují.

„Nikoho jsme ještě neobvinili, ale máme určitý směr, který prověřujeme. Konkrétnější však být nechceme, abychom neohrozili výsledek vyšetřování,” řekla mluvčí.

Policisté a lidé žijící v Morkůvkách se shodují, že na vině jsou zloději, kteří dobře znají tamní prostředí. Vyloučit nemohou například ani partu tamních obyvatel, kteří vzájemně spolupracují.

„To víte, že se o tom v obci mluví. Už je to totiž poněkolikáté, co někdo prasata z podniku ukradl. Mělo by se to určitě vyšetřit,” je přesvědčená například žena, jež v Morkůvkách žije i pracuje. Jméno ale zveřejnit odmítla.

Žádný amatér

Zatím poslední krádež se stala v Morkůvkách v polovině minulého týdne, kdy ze zemědělského areálu za obcí zmizela čtyři prasata. Zloději je hned na místě zabili, vyvrhli, naložili do auta a odvezli.

„Nejspíš to udělal někdo, kdo se v tom vyzná. Jinak by to bylo složité,” komentoval po profesní stránce téměř profesionální postup zlodějů Petr Kopečný, vedoucí řeznictví sídlící v centru Břeclavi.

Dopadení viníků vyšetřovatelům ztěžuje lokalita, v níž areál stojí. Místem projde minimum lidí. Krádeže se tak odehrají bez svědků, kteří by pomohli s objasněním případů.

„Pomohla by nám třeba kamera, která by zloděje dokázala odradit a k ničemu by nemuselo dojít. Kamera dokáže působit preventivně. Dobrý by byl jistě i hlídač,” sdělila mluvčí, podle které dochází v regionu ke krádežím prasat každý rok. Tentokrát však počet nezvykle narostl a patří k nejvyšším za poslední léta.

Přispěl k tomu rovněž případ z Lednice, kde před pár dny zmizeli čuníci o váze osmdesát až sto padesát kilogramů. Škoda se vyhoupla na sedmnáct tisíc korun. Maso putuje buď k prodeji nebo na vlastní spotřebu.

„Záleží, jak je prase zabité. Když je střeleno zbraní a nechá se vytéct krev, není nutné ho zpracovat hned na místě. Klidně ho někdo může odvést a zpracovat za čtyři hodiny nebo půl dne,” řekl Kopečný.

Maso může skončit v menších řeznictvích nebo restauracích. „My jsme vetší firma, kde si nemůžu dovolit koupit maso jen tak. To prostě nejde. U některých hospod je ale situace samozřejmě jiná,” naznačil šéf řeznictví.