Policisté varují, aby si lidé dávali na své telefony pozor. „Pokud o mobil přijdou, měli by to okamžitě ohlásit na policii, abychom mohli zabránit jeho zneužití," zdůraznila policejní mluvčí Petra Vedrová. Krádeží by tím mohlo podle odborníků ubýt.

Padesát tisíc korun zaplatil za zlodějovu zábavu po telefonu muž z Popůvek na Brněnsku. „Mobil mu zloděj ukradl z dílny. Protože šlo o hodně starý přístroj, majitel krádeži nevěnoval žádnou pozornost," informoval o případu policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Nepříjemné překvapení majitele mobilu čekalo, když dostal měsíční vyúčtování z ukradeného telefonu. „Zloděj utratil na herních a erotických linkách přes padesát tisíc korun," sdělil mluvčí.

Podle policistů mohl muž peníze ušetřit, kdyby krádež okamžitě řešil. „Okradený se měl hned obrátit na svého operátora, který by zablokoval sim kartu. Ta je pak nepoužitelná, i když ji zloděj vloží do jiného přístroje," popsala mluvčí Vedrová, jak by měli lidé reagovat, když zjistí, že jim někdo telefon ukradl.

Všichni čeští operátoři sim kartu zablokují v případě krádeže zdarma. „Zákazníci nám ale musí předložit potvrzení od policie, že jim kartu někdo ukradl. Bez tohoto dokladu zaplatí za blokaci sto korun," sdělila mluvčí společnosti Vodafone Markéta Kuklová.

Zablokování si lidé mohou vyřídit buď přímo na pobočce, nebo na zákaznických linkách.

Policejní mluvčí Vedrová ale upozornila, že by lidé měli krádež mobilního telefonu řešit také s policií. Strážci zákona totiž dokážou mobil zablokovat tak, aby ho už nikdo nemohl používat. „Přístroj zablokujeme u všech operátorů pomocí výrobního čísla. To je uvedeno na účtence nebo na krabici od telefonu. Zloděj už ho pak nemůže nijak využít," vysvětlila Vedrová.

Podle mluvčí společnosti T-Mobile Patricie Šedivé by díky této metodě mohlo do budoucna krádeží mobilních telefonů ubýt. „Takto znehodnocený telefon totiž od zloděje nikdo nekoupí. Nemá proto pro něho smysl, aby příště kradl třeba nějaký jiný," domnívá se Šedivá.

Z policejních záznamů vyplývá, že zloději kradou mobilní telefony nejčastěji o víkendech. „Využívají byť jen chvilkové nepozornosti návštěvníků klubů a restaurací. Pozor by si lidé měli dávat také v tlačenicích v obchodních centrech nebo v městské hromadné dopravě," varovala mluvčí Vedrová. Dodala, že by telefon měl být vždy v uzavřené kapse nebo kabelce.

Na svou nepozornost před nedávnem doplatila také žena z Tišnova na Brněnsku, které zloděj ukradl mobil v nákupním centru. Neznámému pachateli se přístroj podařilo prodat v zastavárně. Nevytáhl z něj ale sim kartu. Nový majitel předplacené karty toho využil a protelefonoval z ní přes deset tisíc korun.