„Měl jsem ho zamknuté na náměstí ve stojanu. Pak jsem ho našel v Dyji. Zloději se zjevně jen popovezli a hodili ho do vody. Bohužel si neuvědomili, jakou má to kolo historii a co pro majitele může znamenat," vyprávěl Létal.

Případ je v regionu přitom pouze jedním z mnoha. Období krádeží kol je v těchto dnech v plném proudu. Bicykly na Břeclavsku mizí ze stojanů ve městech, od hospod na vesnicích i z domovních sklepů. Překážkou pro zloděje není ani zámek či přítomnost dalších lidí. Bránit se přitom lze jen stěží, zloději jsou čím dál drzejší.

„Nedávno se nám někdo vloupal do sklepa. Nevadilo mu ani, že byla doma sestra a ukradl mi z něj kolo. Za dva dny na něm ale zloděj jel krást znovu a nechal ho na sídlišti na Slovácké nezamčené. Tam ho našli policisté a podle popisu mi ho vrátili," podělila se o případ se šťastným koncem osmadvacetiletá Tereza Menšíková z Břeclavi.

O své kolo nakonec nepřišel ani břeclavský výtvarník Pavel Doležal, jenž ho ponechal před tamní poliklinikou. Protože si na něj pořídil alarm, zahlédl od kola jen utíkat dvojici překvapených nenechavců.

Kola však mizí i v dalších městech a obcích regionu. „Na začátku týdne se zloděj vloupal do sklepu bytového domu v Hustopečích. Odstranil zámek a vnikl do kóje, odkud vzal pánské jízdní kolo za devět tisíc korun. V letošním roce je to již téměř padesátá krádež jízdního kola, kterou na Břeclavsku evidujeme," říkala břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Podle statistik policie počet krádeží kol v Jihomoravském kraji soustavně narůstá. Zatímco v roce 2011 zmizelo 758 kol, loni už poskočil počet ukradených bicyklů na 804.

„Bohužel osmdesát až devadesát procent ukradených kol se ke svým majitelům nikdy nevrátí. Zároveň mohu potvrdit, že částka vyplacená za ukradená kola meziročně narůstá. Stejně jako počet lidí, kteří si svá jízdní kola nechávají připojistit. Tak totiž kolo ochrání, i když jej zloději odcizí mimo domov. Například ze stojanu před obchodem či školou," reagoval Jan Šepek z pojišťovny ČSOB.

Podle jeho zkušenosti neexistuje zámek, který by zloděj nepřekonal, pokud se kolo rozhodne ukrást.

Mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák však vidí ještě další možnosti. A to v návratu k registraci kol s pomocí čipů, jak tomu už v minulosti ve městě bylo.

„Policisté by při kontrole prověřili i to, zda cyklista nejede na kradeném kole. Službu lidem začneme brzy nabízet. Ideál by pak bylo propojit místní evidenci s krajskou či republikovou. Zatím ale může pomoct i regionální databáze," věřil Novák.

Ten také majitele kol nabádá, aby si uschovali doklady o jeho pořízení.