„Pachatel rozstříhal oplocení areálu elektrárny a dostal se až ke konstrukcím. Podařilo se mu odvézt osmasedmdesát již zabudovaných panelů a dalších šestnáct kusů vzal z množství, které ještě nebylo namontované,“ popsala krádež břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.
Firmě, která za obcí sluneční elektrárnu staví, vznikla škoda přes milion korun. Viníkovi za to hrozí dvou až osmileté vězení.
„Staví se tam zhruba na dvou hektarech. Je to soukromá záležitost, takže se o tom moc nezajímám. Každopádně zezadu od stromů je tam přístup, nechybí ani dobrá zpevněná komunikace. Ti lidé tam určitě nebyli poprvé,“ přemítal starosta Horních Věstonic Vladimír Moravčík.
Podobnou krádež zatím malá obec nezažila. „Ztratil se pluh a takové drobnosti. Shodou okolností nám nedávno zmizel i dekl na silnici. To jsou však zase jiní sběrači,“ vylíčil Moravčík.
Zvýší ostrahu
Majitel elektrárny Vladimír Voves ví, že k takovým krádežím občas v České republice dochází, ať už v menším či větším měřítku. Přes obrovskou škodu, kterou jeho firmě zloděj způsobil, ale projekt neukončí. „Budeme zvyšovat ostrahu elektrárny, která se právě dodělává,“ podotkl.
Zloději, kteří solární panely odvezli, podle něj moc dobře věděli, co kradou. „Samotný panel se dá použít. Je to taková část stavebnice, která se někam dá a je samozřejmě nutné k ní dokoupit komponenty. Není to tak, že by panel někdo kradl jen proto, že ho pak hodí někam na smetiště,“ vysvětlil majitel sluneční elektrárny.
Panely fotovoltaických elektráren lákají také vandaly. Svědčí o tom třeba případ z Břeclavi, kde někdo poškodil solární panel kamenem.
Podle břeclavské policejní mluvčí Kamily Haraštové je případ z Horních Věstonic na Břeclavsku výjimečný. Strážcům zákona na pracovním stole spíše přistávají krádeže kabelů a zařízení, které lze zpeněžit ve sběrných surovinách. „To jsou případy, kdy je škoda podstatně nižší. A tohle je pravděpodobně jiná sorta pachatelů, než jsou zloději kovů,“ nastínila mluvčí, že za krádeží panelů pod Pálavou nestojí žádní amatéři.
Policisté v souvislosti se slunečními elektrárnami mnohem častěji řeší krádeže kovů. V letních měsících loňského roku například kvůli zmizelým elektrickým kabelům třikrát vyjížděli do Ladné.
Časté jsou i krádeže u železnice. „Mizí různá pletená lana, kabely. Jedná se třeba o případy zaznamenané u břeclavského nádraží či přednádraží. Kabely vedou k výhybkám a dalším zařízením, které jsou nezbytné pro železniční dopravu,“ popsala Haraštová.