Ojedinělý případ znásilnění muže vyšetřují břeclavští policisté. Podezřelým je sedmačtyřicetiletý muž, který podle informací Břeclavského deníku zneužil zdravotně postiženého. Událost, o které všichni řadu týdnů mlčeli, se stala poblíž obchodního domu Tesco.
„Prošetřovali jsme znásilnění, ke kterému došlo v Břeclavi. Čtvrtého října se nám podařilo zadržet sedmačtyřicetiletého muže a komisař zahájil trestní stíhání. Zadrženého jsme obvinili ze znásilnění. Hrozí mu trest odnětí svobody v délce od dvou do deseti let," potvrdila mluvčí břeclavských policistů Kamila Haraštová.
Dostupné zprávy uvádí, že obviněný muž pochází z jiné země, ale v České republice žije už delší dobu. Trestní rejstřík má čistý. „Případ je výjimečný tím, že obětí je muž. Od znásilnění po nahlášení uplynulo několik týdnů, poté se nám však podařilo obviněného zadržet poměrně rychle," sdělila mluvčí.
Ačkoliv se policisté snažili poslat zadrženého do vazby, státní zástupce to podle nich odmítl. Kriminalisté proto muže vyšetřují na svobodě.
Redaktorům Břeclavského deníku se podařilo spojit se známým, kterému se oběť jako jednomu z několika lidí svěřila. Byl zaskočený. „Jednou přišel a začal nám o tom vykládat. Hleděli jsme na něj a nevěděli, jestli je to pravda, nebo si vymýšlí. S ním je to takové na vážkách. Řekl to i doma, a když za námi přišel potom, byl už na policii," zmínil člověk, na jehož přání zůstane jméno v anonymitě. Redakce jej však zná.
Spíše bez ohlášení
Od začátku letošního roku do konce září policisté pracují na sedmi případech znásilnění v břeclavském regionu. Objasnit se jim podařilo pět z nich. „Zbývající dva prověřujeme," poznamenala Haraštová.
Dosavadní zkušenosti napovídají, že mnoho případů, které přijdou lidé nahlásit, jsou smyšlené. Důvodem bývá zejména snaha se pomstít. Dojde-li ke znásilnění, pak často mezi známými. Vyprávět by mohla například pětadvacetiletá žena, kterou nedávno zneužil kolega z Brněnska po firemním večírku.
Jak velký rozdíl je mezi počtem nahlášených a skutečně znásilněných lidí, je nejasné. U mnohých obětí funguje také obava z „ostudy". Do středu zájmu se po zveřejnění dostávají lidé zejména v malých obcích, kde se obyvatelé znají.
„Většinu případů, s nimiž se setkáváme, lidé nenahlásí. Významnou roli hraje stud a strach. Oběti mají obavu z reakce okolí, problematický bývá i vztah k pachateli, nedostatek důkazů nebo o tom nechtějí mluvit, protože mají špatnou zkušenost nebo se stydí," sdělila Jitka Čechová z poradny občanského sdružení Persefona.
V řadě případů však není vyhráno ani po oznámení policistům. Jedna z obětí znásilnění, které projednával Krajský soud v Brně v první polovině letošního roku, měla psychické potíže až poté, kdy o činu musela opakovaně mluvit.