Tedy reprezentantky sportovců Ruského olympijského výboru Kamily Valijevové, patnáctileté krasobruslařky, která měla před ZOH pozitivní nález. I když smí startovat v soutěži, v níž je největší favoritkou, visí nad ní hrozba diskvalifikace.

Rusko stále pyká za podvody

Pro osvěžení paměti je třeba zmínit, že Rusko je stále spojováno s obří dopingovou ostudu. Čelí totiž trestu za manipulování se vzorky z antidopingové laboratoře v Moskvě v letech 2012 až 2015 před jejich předáním Světové antidopingové agentuře (WADA).

Data obsahovala důkazy o množství prohřešků, které byly za pomoci státu zatajovány. Proto se v Pekingu na dresech závodníků nesmí objevit znak Ruska a při slavnostních ceremoniích nemůže být vztyčována ruská hymna a hrána ruská hymna.

Doping krasobruslařky Kamily Valijevovové,Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová, která měla před olympijskými hrami pozitivní nález na doping, se může v Pekingu zúčastnit soutěže žen.
Osvobození dopingové hříšnice. Ruská krasobruslařka může dál závodit. USA zuří

Valijevová byla pozitivně testována při prosincovém mistrovství Ruska. Jenže výsledky kontroly byly zveřejněny až poté, co pomohla Rusku ke zlatu v olympijské soutěži týmů. Právem tak nastaly pochyby o jejím další pekingském účinkování, ale zelenou jí dal Sportovní arbitrážní soud (CAS).

To vzbudilo negativní reakce. WADA zkritizovala rozhodnutí CAS. Arbitrážní soud se podle ní nedržel antidopingových pravidel. Se startem Valijevové nesouhlasí Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i bruslařské unie.

Výkonná rada MOV vzala na vědomí rozhodnutí o pokračování Valijevové v závodění, ale pokud se dostane na pódium, nebude se konat medailový ceremoniál. Stejné to bylo i v případě vyhlášení týmů, které Rusové vyhráli.

Dopingové případy na zimních olympijských hrách.Dopingové případy na zimních olympijských hrách.Zdroj: Deník

Vina směřuje na agenturu RUSADA

WADA zdůraznila, že za načasování výsledků analýzy může ruská antidopingová agentura RUSADA, jelikož stockholmskou laboratoř neupozornila, že vzorek Valijevové je nutné analyzovat přednostně.

Pochybnosti má i tajemník Antidopingového výboru ČR Tomáš Vávra. „Od ruské strany bych rád slyšel odpověď na jedinou otázku. Proč antidopingová agentura, která případ nejprve vyhodnotila pozastavením činnosti, toto rozhodnutí následující den změnila a dovolila jí startovat na olympiádě?“ ptal se Vávra.

Marte Olsbuová Röiselandová z Norska.
Drama na biatlonu v Pekingu. Norové měli strach o život své hvězdy

Podle něj se CAS nevyjad-řoval k dopingovému případu, ale k faktu, jestli sportovkyně může pokračovat v olympijských soutěžích. „Závodit nyní smí, ale je třeba vzít v úvahu, že případ není uzavřený. Bude se řešit po Pekingu, a pokud se prokáže porušení antidopingových pravidel, Valijevová přijde o všechna olympijská umístění,“ poznamenal.

Už šesté hry s ruským dopingem

Rusové jsou nyní spokojeni. „Vyhrála spravedlnost a zdravý rozum,“ citovala agentura RIA Novosti předsedu ruské krasobruslařské federace Alexandra Gorškova. „Nejlepší zpráva dne,“ uvedl v prohlášení Ruský olympijský výbor.

Naproti tomu šéfka OV USA Sarah Hirshlandová netajila zklamání. „Sportovci mají právo vědět, že se závodí za rovných podmínek. A tento verdikt jim to právo sebral,“ prohlásila.

Finská brankářka Meeri Räisänenová.
Nejkrásnější olympioničky v Pekingu? Finská gólmanka, biatlonistka a dvě Češky

„Jen čas ukáže, jestli měla na hrách závodit, nebo měla být diskvalifikována,“ konstatoval šéf americké antidopingové agentury Travis Tygart. „Nic to ovšem nemění na tom, že Rusko dopingem poškodilo šesté hry za sebou,“ upozornil.