„Není to tak, že pokud neudělá medaili, končí. Ale pokud by se nedostal do čtvrtfinále, bylo by to velmi špatné,“ odkryl karty šéf českého hokeje Tomáš Král už před olympiádou v Pekingu.

Pešán úkol nesplnil. Navíc je podepsaný pod největším krachem v dějinách národního týmu. Češi pod jeho vedením vylétli už v osmifinále se Švýcarskem (2:4) a poprvé v historii budou chybět mezi nejlepšími osmi týmy na velkém světovém turnaji.

Hokejový trenér Alois Hadamczik při fotografování pro Deník, 1. září 2020 v Kravařích.
Hadamczik tepe do českého hokeje: Krach jde za Králem, medaile se už nedožiji

Schyluje se tak ke konci neúspěšného kouče?

„Tahle otázka padne, až se vrátíme domů,“ připustil Petr Nedvěd. Počítá, že se bude řešit i jeho post generálního manažera. „S tím nemám problém.“

Pešán přišel k reprezentaci doslova jako spasitel. Kouč, za kterého hovořily klubové úspěchy v Liberci, měl český hokej vyvést z krize. Místo toho ji ale prohloubil. Ani u fanoušků si kvůli svému vystupování důvěru nezískal.

Kdo by mohl Pešána nahradit?

„Tým potřebuje impulz. Letošní sezona byla hodně mizerná,“ přiznal olympijský hrdina z Nagana Jiří Šlégr.

„Pokud se svaz rozhodne oslovit nového kouče, který tomu dá nějaký směr, tak jedině dobře,“ přitakal bývalý reprezentant Petr Tenkrát.

Trenér Filip Pešán na střídačce během Channel One Cupu v Moskvě. Ilustrační snímek
Vtípky i kritika. Češi řeší olympijskou blamáž, z Pešána je muž na odstřel

Pešán ale našel i zastání. „On za to v uvozovkách řečeno nemůže. Musím se ho zastat. Trenér je takový, jaký má mančaft,“ řekl Josef Marha.

Třeba Josef Zajíc by Pešána u týmu podržel. „Pro mě je jedním z kandidátů na další působení u áčka.“

Český hokej nemá moc kam sáhnout. „Vůbec mě nenapadá, kdo by jej měl nahradit, kdo na to má,“ rozhodil rukama Roman Čechmánek. Klidně by se poohlédl v zahraničí. „Asi jsme nevychovali kvalitní trenéry. Je třeba všechno změnit. Od vrchu až dolů. Musíme začít opět od nuly.“

Trenér hokejové reprezentace Filip Pešán nechtěl po vyřazení mluvit o svém možném konci.
Pešán o svém o konci mluvit nechtěl. Nemám připravenou řeč, řekl po vyřazení

Jeden z největších kritiků poměrů v českém hokeji Alois Hadamczik hází vinu na Krále. „Pešán nastoupil s arogancí, rozhodoval z pozice. Vše jde za panem Králem, ten by měl vylézt z díry a skončit hned, ne až v červnu. Jsme ve stavu, kdy nejsme schopni konkurovat nikomu,“ nebral si servítky bývalý kouč reprezentace.

Další dny ukážou, jestli Pešán velký třesk přežije. Opět…