Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. Vinu v minulosti odmítla i Nagyová.

"Dneškem se jen potvrdilo, že jde o vykonstruovaný politický proces proti mé osobě. Proces, kde bylo nejdříve obviněno 11 lidí. Postupně obvinění odpadali a státní zástupce pro nedostatek důkazů celou věc zastavil. Přesto nejvyšší státní zástupce řízení obnovil, z 11 lidí zbyli obvinění jen dva. Dnes se dozvídám, že státní zástupce našel důvody k obžalobě. Pro mě je to alibismus," uvedl dnes Babiš.

Už dříve Babiš uvedl, že kauza se udržuje v mediálním prostoru dodnes pro případ, že by se rozhodl kandidovat na prezidenta. Právě to, že se bude ucházet o post hlavy státu, bývalý ministerský předseda nevyloučil, rozhodnutí chce oznámit až v září.

Obžaloba Babišovi neznemožní kandidovat na prezidenta. Podle ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva.

"Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo," uvedl Cimbala. Jedné obviněné osobě je podle něj kladeno za vinu, že se dopustila dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jednání druhé osoby je kvalifikováno jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu. Z dřívějších informací vyplývá, že z pomoci je obžalován právě Babiš.

Obnovení stíhání Babiše i Nagyové 

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté následně uzavřeli vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

"Obžaloba byla podána po doplnění dokazování, a to jak na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství, který byl vydán v souvislosti se zrušením původního meritorního rozhodnutí ve věci v roce 2019, tak poté, co byly doplněny i další důkazy, které se objevily bez závislosti na vůli dozorového státního zástupce či na uvedeném pokynu," popsal Cimbala.

Podle Cimbaly nově zjištěný skutkový stav neumožnil vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby. "Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud," doplnil mluvčí.

V morálním kodexu reprezentanta hnutí ANO, které Babiš založil, jeden z bodů určuje, že osoba, proti které je podána obžaloba pro úmyslný nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, funkci a členství ve hnutí.

Místopředseda ANO a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák ČTK napsal, že Babiš nebyl ve veřejné funkci v době, kdy kauza vznikla. "Je-li to takto definováno, tak to není v rozporu," uvedl. Za důležitější považuje, jak s tím naloží sám Babiš.

Padesátimilionová dotace 

Podstatou případu je podle dřívějších informací to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.