„Rozhodně není na místě hledat úsporu u vánoční světelné dekorace. Pokud se zvolí správná varianta světýlek, vyjde jejich provoz přes celé Vánoce i v období adventu jen na pár desítek korun,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková.

Jedním z nejlepších způsobů, jak spotřebu plynu omezit, je proto snižování teploty v domácnostech. Každý stupeň dolů totiž představuje snížení spotřeby energie zhruba o pět procent.
Chytrý termostat či hlavice radiátorů ušetří až pětinu nákladů, radí odborníci

Jen pro představu. Posezení u nejobvyklejších typů LED televize přijde denně na zhruba deset korun. Když u toho bude na stromečku svítit řetěz s LED žárovkami denně dvanáct hodin, za celý prosinec budou náklady na jeho provoz třináct korun, a to včetně poplatků na za distribuci elektřiny.

Samozřejmě ti, kteří neinvestovali do modernizace těchto ozdob, si něco připlatí. Provoz stejného typu řetězu s klasickými žárovkami přijde za stejnou dobu na stokorunu.

Podobné je to i s ostatními vánočními dekoracemi, jako jsou různé elektrické svícny, sobi nebo sněhuláci. Vysoké náklady nepředstavuje ani rozsvícení venkovní výzdoby. Při jejich obvyklém příkonu od 3,6 do 8,7 wattů jejich majitelé nezaplatí více než několik desítek korun.

Spotřebu není potřeba zvlášť hlídat ani při vaření nebo pečení vánočního cukroví. „Například příkon trub se pohybuje od 2,1 do 3,9 kW. Tříhodinové pečení tak vyjde přibližně na 40 až 70 korun,“ upřesnila Horáková.

Při přípravách lze ušetřit 

Nicméně i při přípravách sváteční tabule lze i nějakou tu korunu ušetřit. Před naplněním mrazáku je vhodné jej odmrazit. Odborníci spočítali, že už třímilimetrová námraza dokáže zvýšit spotřebu energie o 75 procent. Při pečení je dobré omezit otevírání trouby, protože každé otevření dvířek okamžitě způsobí ztrátu až dvaceti procent jejího tepla.

Vánočně vyzdobená obchodní centra lákají. Je ale důležité si uvědomit, kolik chcete za dárky utratit. Rozhodně by se lidé kvůli svátkům neměli zadlužovat.
Nezadlužujte se kvůli Vánocům. Dárky se omrzí, dluhy zůstanou, varují experti

Horáková rovněž radí přizpůsobit velikost hrnce velikosti plotýnky na sklokeramické varné desce. Nemá smysl pokládat malý hrnec na velkou plotýnku, která má větší příkon, takže zbytečně spotřebuje větší množství energie. Až třetinu energie pak uspoří, jestliže je hrnec přikrytý pokličkou. Z malých spotřebičů pak bývá energeticky nejnáročnější rychlovarná konvice. „Vyplatí se proto vždy ohřívat jen takové množství vody, které aktuálně potřebuji, ne víc,“ dodala Horáková.