Jana bydlí v Kouřimi s manželem a dvěma dětmi. S nimi je nyní na mateřské dovolené. Jejich rodinný rozpočet je poslední dobou velmi napínavý. „Od státu jsme dostali příspěvek na bydlení, přesto jedeme na doraz. Zrovna nám totiž zvedli platbu za elektřinu na 9960 korun měsíčně. Snad to dáme,“ vypráví.

Se zpožděním prý nakonec dorazil i pětitisícový příspěvek na každé ze dvou dětí. „Tak budu mít i pro děti na Vánoce, to je fajn. Přesto všechno nedokážu ušetřit ani na skromnou dovolenou v Česku. Jsme přitom slušná rodina. Nikdy jsem tak nežila a nemůžu si na to zvyknout,“ pokračuje Jana.

Češi řeší, jak ušetřit za energie. Podle odborníků myčka ušetří až tři tisíce
Úspory v kuchyni přehledně: Myčka ušetří až tři tisíce, v konvici uberte vodu

Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9 až 10 procent v průběhu roku 2021 na 17 procent v březnu 2022, ke konci července došlo k poklesu na 14 procent díky valorizaci důchodů. Jenže ta vrátila některé české důchodce nad hranici chudoby jen o několik stokorun.

„Současná situace přináší vážné ohrožení pro rizikové skupiny,“ konstatoval předseda české pobočky Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení Karel Schwarz. Česko má již nyní kolem milionu lidí, kteří žijí v chudobě, což je plná desetina obyvatel, a tento počet bude vzhledem k ekonomicky nepříznivé situaci ještě zřejmě narůstat. „Česká republika má navíc tu zvláštnost, že stejně velká skupina, tedy další milion, je chudobou ohrožena, což není v Evropské unii běžné,“ doplnil Schwarz.

Jak také řekl, český sociální systém je nastaven v zásadě dobře, úřady však nedokážou sociálními dávkami lidi dostatečně a včas obsloužit. „Dochází ke zpožďování výplat, podat žádost je velice složité. Můžeme očekávat velký nápor nových žádostí a jde o to, aby ho Úřady práce zvládly,“ řekl.

Vyzvednutí balíku na pobočce České pošty
Vánoční dárky přes internet? Dopravci oznámili letošní „Den D“

Jak sdělila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zdislava Odstrčilová, chudoba nejvíce dopadá na samostatně žijící seniory, nejčastěji ženy, které mívají o několik tisíc korun nižší důchod než muži, na samoživitelky a rodiny s třemi a více dětmi.

Podle Karla Schwarze je potřeba prověřit, zda je všem skupinám obyvatelstva zaručen alespoň minimální příjem. „Víme, že tomu tak není. Některé důchody jsou například velmi nízké a mnoho lidí sociálním systémem bohužel propadává,“ dodal.

Zdroj: Deník/Zuzana Hronová

Problém vidí i ve skutečnosti, že v Česku není bydlení považováno za základní potřebu. Ministerstvo práce a sociálních věcí se nicméně zavázalo, že do roku 2030 vyřeší problém bezdomovectví a otázka bydlení se stane prioritou.

Ocitla jsem se úplně sama. A se závislostí

Na úplné dno se propadla i sedmdesátiletá Hanka z Ostravska. Vykonávala různé profese, nejvíce ji prý bavilo dělat řidičku náklaďáků. „Při vážné autonehodě jsem však utrpěla úraz nohou, měla jsem pak časté bolesti. Děti jsme mít s manželem nestihli a rozvedli jsme se,“ vyprávěla před časem organizaci Armáda spásy.

Později potkala svého druhého partnera. „Hodně holdoval alkoholu, bohužel i já jsem v té době s ním začala trochu více popíjet. Když přišel kvůli pracovnímu úrazu o život, najednou jsem se ocitla sama, navíc jsem bojovala se závislostí,“ líčila.

Senioři nad 65 let, kteří žijí sami, patří k druhé nejčastější skupině, která má problém vyjít s penězi
Nemáte nárok, slýchává důchodkyně. Z penze zbývá minimum, o příspěvky žádá marně

Dostala se do psychiatrické nemocnice, a když ukončila léčbu, neměla se kam vrátit a neměla ani peníze. Naštěstí získala od Armády spásy možnost bydlet v jejich azylovém domě pro ženy. Když jí začalo ubývat sil, přijala ji tato organizace do svého Domova Přístav.

Jedná se o pobytové zařízení pro lidi bez domova, kteří potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby. „Moc se mi tu líbí, žijeme v osmičlenných domácnostech a snažím se tu být užitečná. Dělám domácí práce, starám se o slepice, věším prádlo. Vlastně tu vedu spokojený život,“ dodala. Nebýt této organizace, neměla by vůbec nic a skončila by na ulici.

Nepříznivému socioekonomickému vývoji se chce ministerstvo práce a sociálních věcí bránit přípravou zákona o dostupném bydlení společně s ministerstvem pro místní rozvoj. Zákon by mohl vejít v platnost v příštím roce a v regionech by mohl pomáhat lidem s nalezením vhodného bydlení.

Aby se alespoň částečně dorovnaly důchody seniorek, přidá jim ministerstvo od 1. ledna 2023 pět set korun za každé vychované dítě. „Došlo také ke zvýšení životního a existenčního minima a probíhá také elektronizace a zjednodušení dávek. Usilujeme také o to, aby o ně lidé, kteří mají nárok, skutečně žádali. Na příští rok usilujeme o další milostivé léto,“ vyjmenovala náměstkyně Odstrčilová nástroje, kterými chce ministerstvo snížit počet občanů propadávajících sítěmi pomoci.

Pravidelná zpráva Evropské sítě proti chudobě Poverty Watch upozorňuje v případě České republiky i na několik dalších varovných čísel:

- V exekuci je přibližně 9 procent z celkové populace, v některých chudších regionech až 16 procent.

- Plných 25 procent domácností si nemůže dovolit náhlý výdaj kolem 10 tisíc korun. Takovýmto rodinám, které žijí od výplaty k výplatě, pak hrozí, že by mohly přijít o bydlení.

- Češi musí nyní sáhnout mnohem hlouběji do peněženky. Oproti loňskému podzimu zaplatí příjmově velmi slabé domácnosti o 1 900 korun více, osamělé důchodci o 1600 korun více. Průměrná pražská domácnost pak vydá za bydlení o 2 700 korun více než loni na podzim.

- Průměrná domácnost nyní vydává 48 procent svých příjmů na bydlení a potraviny, chudé domácnosti pak plných 70 procent příjmů.