Českou republiku čeká v čele Evropské unie těžký úkol. Dohodnout pravidla solidarity u zemního plynu mezi státy Evropské unie pro případ, že Rusko ukončí své dodávky do Evropy. Už v minulých týdnech je přitom omezovalo. V pondělí pak odstavilo plynovod Nord Stream 1, oficiálně z technických příčin a na deset dní.

„Budeme doufat v to nejlepší, ale musíme se připravit na nejhorší,“ uvedl v pondělí v Praze německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck. Na tiskové konferenci se svým resortním kolegou Jozefem Síkelou Habeck připustil, že Rusové už nemusí plynovou cestu do Německa spustit.

O zařazení jádra mezi zelené zdroje se výrazně zasadil i český premiér Petr Fiala
Česko uhájilo v EU jádro. Premiéru Fialovi pomohli k úspěchu i Ukrajinci

Německo sice v pondělí s Českem podepsalo smlouvu o vzájemné solidaritě v dodávkách plynu, faktem ale je, že plyn se nedostává jak Česku, tak Německu. Česko, které bylo dosud na ruském plynu závislé z téměř sta procent, má dnes zásobníky plné ze tří čtvrtin a v terminálech v Nizozemsku nasmlouvanou kapacitu několika miliard kubíků.

Princip solidarity

Německo, jež z Ruska pokrývalo čtyřicet procent své spotřeby, zase má možnost dostávat plyn z Norska, Nizozemska, nebo dokonce z Itálie. Ale i tak bude Spolkové republice i Česku množství plynu chybět, pokud Rusko dodávky ukončí. Proto Německo a Česko budou usilovat o to, aby v Unii platil v dodávkách plynu princip solidarity podobný tomu, na jakém se Berlín dohodl s Českem. „Dokážeme se s kritickou situací vypořádat jen tím, že budeme solidární,“ uvedl Habeck.

Společná deklarace, kterou v pondělí oba ministři podepsali, bude víc než pro tuto zimu, kdy se bude oběma státům plynu nedostávat, důležitější v dalších letech.

Společné fotografování ministrů české vlády a členů Evropské komise při příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU, 1. července 2022, Litomyšl, Svitavsko. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a premiér Petr Fiala
Klíčový úkol Česka v čele Unie je zajistit dost plynu na zimu

Habeck v Praze oznámil, že Německo by mělo snad už v příštím roce zprovoznit dva plovoucí terminály s kapacitou přes třicet miliard kubíků ročně, což je trojnásobek roční spotřeby Česka. Právě na plyn z německých přístavních terminálů LNG Česko do budoucna sází asi nejvíce. „Je jasné, že zásadní pro nás v tomto směru bude především spolupráce s Německem, přes které k nám proudí téměř všechen plyn,“ řekl k tomu Síkela.

Nezávislost na Rusku

Habeck také doufá, že Češi v čele Unie pomůžou celé Evropě překonat současnou energetickou krizi způsobenou ruskou agresí proti Ukrajině. „Naším cílem musí být co nejdříve se stát nezávislými na dovozu fosilních paliv z Ruska,“ uvedl Habeck. „V tomto kontextu jdou ruku v ruce energetická transformace a nezávislost na dovozu energie,“ sdělil. „Vedle řešení současné krize musíme i nadále rozhodně pokračovat v prosazování našich dlouhodobých cílů, včetně implementace ambiciózního balíčku Fit for 55,“ doplnil ještě německý ministr hospodářství.