Češi jsou poměrně spokojení s krizovým řízením krajů během pandemie koronaviru. Vyplývá to z průběžných zjištění v rámci ankety „Jak se žije v našem kraji“, kterou připravil Deník u příležitosti blížících se podzimních regionálních voleb.

Za informování občanů a zvládnutí situace s covidem si hejtmani vysloužili nejčastěji dvojky a trojky. Průměrná známka byla dvě minus. Jedniček padlo víc než čtyřek nebo pětek.

Kde to nejvíc skřípalo

KoronavirusZdroj: DeníkBěhem koronakrize byli s krajským vedením nejspokojenější obyvatelé Liberecka, Pardubicka a pak v jižních Čechách. Naopak největší podíl nedostatečných si vysloužili představitelé Moravskoslezského a Středočeského kraje. A také pražští politici.

Výsledky průzkumu ukázaly i sílu vzájemné solidarity. Více než čtvrtina dotazovaných podle svých slov pomáhala seniorům během koronakrize s nákupy. Čtyři procenta respondentů pak uvedla, že jim samotným někdo pomáhal.

Celkem spokojení Češi

Navzdory aktuálním těžkostem zůstávají Češi optimisty. Jen pětina lidí uvedla, že se podle nich v posledních letech změnil život v kraji k horšímu.

A třeba s péčí v nemocnicích je nespokojena také zhruba jen pětina respondentů. „Pokud si na něco stěžují, tak nejčastěji se jedná o dlouhé čekací lhůty na ošetření,“ říká vedoucí datové redakce Aleš Vojíř.

Dotazník pokrývající všechny stránky života v krajích dosud vyplnilo více než 6,5 tisíce čtenářů. Pokud se k nim chcete připojit i vy, máte poslední možnost během dnešního dne.

Na začátku října si lidé v krajích zvolí nová zastupitelstva. Deník se proto rozhodl zjistit, s čím jsou obyvatelé jednotlivých krajů spokojení, co je naopak trápí a jak hodnotí čtyřletou vládu svých zastupitelů.