Předchozí
1 z 6
Další

Rostislav Svačina.Zdroj: archiv rodiny Svačinů

„K páce jsem se dostal docela náhodou. Mám tři syny a nejstarší Rostislav byl odmala silově dobře disponovaný. Proto jsem přemýšlel, v jakém sportu jeho sílu zúročit. Zahlédl jsem článek v novinách, který informoval o soutěži v páce v nedalekém Mikulově. Na soutěž jsme se rozjeli, přihlásil se kromě nejstaršího Rostislava i prostřední Robin, a dvě pódiová umístění rozhodla o tom, že si nás tento sport získal. Od té doby jsme se zúčastnili nespočtu různých soutěží a mistrovství, do kterých už zasáhl i nejmladší syn Radek a já,“ popisuje zrod velké životní lásky Rostislav Svačina starší.

Díky nejstaršímu synovi Rostislavovi (vlevo) se rodina Svačinů dostala k armwrestlingu.Zdroj: archiv rodiny Svačinů

Nezůstalo jen u nějakého nesmělého pokusu, podivínští siláci se rychle vypracovali mezi domácí a později dokonce i světovou elitu. „V páce jsem vyhrál čtyřikrát titul mistra České republiky v kategorii Masters a Grandmasters. Tedy nad čtyřicet, resp. padesát let. Spoustu úspěchů posbírali mí tři synové. A to i na mezinárodní úrovni, včetně medailí z mistrovství světa,“ říká Svačina.

Prostřední syn Robin (vpravo) se stal juniorským mistrem světa.Zdroj: archiv rodiny Svačinů

Klub armwrestlingu TJ Sokol Podivín byl zaregistrován v lednu roku 2000 právě především díky rodině Svačinů. „V minulosti měl náš tým i ke dvaceti členům. Dnes je nás méně než polovina, z čehož kostru tvoří stále synové. Páka byla vždy jedním z velkých témat u nás doma a je tomu tak dodnes,“ dodává pákařský „otec Klapzuba“.

Nejmladší Radek (vlevo) šel ve stopách svých bratrů a také začal vozit medaile ze světových šampionátů.Zdroj: archiv rodiny Svačinů

Výbornou pověst si vybudovala Velká cena Podivína, která by měla letos na podzim oslavit jubilejní dvacátý ročník. „Organizace Velké ceny je hlavně o sponzorech a my máme tu výhodu, že máme partnera v městu Podivín, který nás celých dvacet let podporuje. Vyzdvihnout je ale třeba veškeré sponzory, kteří nám umožňují rozdat až 72 cen,“ děkuje partnerům vedoucí odboru sportu TJ Sokol Podivín.

Rostislav Svačina na svém malotraktoru při závodě Podivínský mazec.Zdroj: archiv rodiny Svačinů

Páka není jediným sportem, kterému se Rostislav Svačina věnuje. „Od mládí mě sport provázel v různých formách. Hrával jsem fotbal, chodil běhat a v zimě se rád oddal hokeji na rybníce. Více jsem se pak začal věnovat hasičskému sportu, který jsem provozoval několik let. V poslední době mě pak ještě zlákaly závody podomácku vyrobených malotraktorů, kterých se každoročně účastním,“ připomíná další velký koníček. Dokonce se každoročně podílí na pořádání už tradiční traktoriády Podivínský mazec.

Rostislav Svačina starší (úplně vlevo) se svými svěřenci z TJ Sokol Podivín.Zdroj: archiv rodiny Svačinů

Kromě adrenalinových aktivit má Rostislav Svačina i klidnější koníčky. „Máme za domkem zahradu a tam trávíme s manželkou spoustu času při jejím obhospodařování. A taky máme doma malého pejska,“ prozrazuje řidič z povolání, který už osmnáct let jezdí s míchačkou.